Yatırım yapmaya başla!

ABB CEO’su Yıllardır Süren Yatırımcı Baskılarının Ardından Aniden İstifa Etti, Hisseler Yükseldi!

İsviçreli mühendislik devi ABB, Ulrich Spiesshofer’in ani istifasının ardından şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Peter Voser’i geçici CEO ilan ettiğini duyurdu. İşte detaylar;
ABB CEO’su Yıllardır Süren Yatırımcı Baskılarının Ardından Aniden İstifa Etti, Hisseler Yükseldi!

ABB CEO’su Ulrich Spiesshofer, İsviçreli mühendislik devinin liderliğinde ve yatırımcıların baskıları arasında yaklaşık 6 yıl geçirmesinin ardından aniden istifa etti. Bugün yapılan açıklamada 61 yaşındaki Başkan Peter Voser’ın, halef arayışı sırasında geçici rolü devralacağı belirtildi.

55 yaşındaki Spiesshofer ile yönetim kurulunun istifa için karşılıklı karar verdikleri söylenirken, hisseler Şubat 2013’ten bu yana en büyük sıçramasını yaparak yüzde 5.8 seviyesinde yükseldi. Yönetim Kurulu Başkanı Peter Voser, gazetecilere verdiği demeçte yeni bir CEO arayışı için süreci başlattıklarını duyurdu. Ayrıca değişiklik için kararın, Salı günü geç saatlerde yapılan bir toplantıda kısa bir aday ya da zaman çizelgesi olmadan alındığını ekledi.

Kararın aniliği ve görünürde herhangi bir yedekleme planlaması olmaması hakkındaki sorulardan kaçınan Voser; “bu dramatik bir olay değildi” dedi.

Başkan Peter Voser Bu Dramatik Bir Olay Değildi Öte yandan Spiesshofer’ın ayrılışı, ABB’nin enerji şebekesi bölümünün Hitachi’ye 6.4 milyar dolara satıldığını açıklamasından yalnızca birkaç ay sonra geldi ve bu satışın üreticiyi robotik ve otomasyona daha çok odakladığı hatırlatıldı. İlaveten, Spiesshofer’ın uzun süre boyunca aktivist yatırımcı Cevian Capital’in istifa çağrılarına direndiği de vurgulandı ki Salı günü bir diğer hissedar Artisan Partners, firmayı elektrifikasyon işini bölerek bir adım daha ileri gitmeye çağırdı.

Uzmanlar da ABB’nin CEO’sunun beklenmedik ayrılığının aktivist hissedar Cevian Capital’in zaferine işaret ettiğini ve bunun şirketin bölünmesini hızlandırabileceğini öngördü.

ABB CEO’su Beklenmedik İstifası yatırımcı Baskıları Voser ise çağrıda CEO rolünün ABB’nin dört işletmesinin daha bağımsız çalışmasına izin verirken strateji ve şirket kültürüne odaklanmak için geliştiğini aktardı. ABB’nin yaklaşık yüzde 5.3’üne sahip olan Cevian Capital, bugün ABB’nin stratejisini desteklediğini yineleyerek Voser ve yönetim ekibine dönüşümü uygulamaya devam etmeleri için tam güven duyduğunu söyledi.

ABB’nin en büyük hissedarı Investor AB de ayrı bir açıklamada; “şimdi yeni stratejinin uygulanmasını hızlandırmak ve temel finansal hedeflere ulaşmak amacıyla dümende yeni bir kişi için doğru zaman” dedi. Haberde Spiesshofer’in 5 buçuk yıllık CEO’luğu süresince yıllık bazda geri dönüşünün yüzde 8.7 olan bir emsalle karşılaştırıldığında yüzde 2.2 olduğu bilgisi de verildi.

Finansal performansla alakalı sorulara da Voser; “olmak istediğimiz yerde değiliz” diyerek yanıt verdi. Çarşamba günü ABB, analist tahminlerini karşılayan ilk çeyrek sonuçlarının yayınlanmasını da öne çıkardı. Operasyonel faiz vergi ve amortisman öncesi kar yüzde 10 yükselerek 766 milyon dolara çıkarken siparişler 7.61 milyar dolarla çok az değişme gösterdi. ABB CFO’su Timo Ihamuotila bir açıklamada, elektrik şebekelerinin ayrılmasının iyi durumda ve cari dönemde çekirdek bölümlerdeki işin beklendiği gibi olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum