Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Yıl Sonuna Kadar Rus Petrolünü Yasaklayabilir

Avrupa Birliği’nden iki diplomat, üye ülkelerin Rusya’dan petrol alımını durdurmaya istekli olduğunu belirtiyor. Detaylar haberde...
AB Yıl Sonuna Kadar Rus Petrolünü Yasaklayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği’nden iki diplomat, Avrupa Komisyonu ile AB üye ülkeleri arasında yapılan görüşmelerin ardından, AB’nin yıl sonuna kadar Rus petrolü ithalatını yasaklamaya eğilimli olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’yı iki ay önce işgal etmesi nedeniyle, Rusya’ya karşı yeni bir bir yaptırım paketi hazırlıyor. Paketin Rusya’ya yönelik petrol, banka, bazı şirketleri ve kişileri içermesi bekleniyor.

Komisyon bazı üye ülkeler ile görüşmelerde bulundu. Çarşamba günü Brüksel’de yapılacak AB büyükelçileri toplantısında, yaptırım planının netleşmesi bekleniyor. AB enerji bakanları da konuyu görüşmek üzere Pazartesi günü Belçika’nın başkentindde bir araya gelecek.

Diplomatlar bazı AB ülkelerinin 2022’nin sonundan önce petrol kullanımına son verebileceğini ancak bazı ülkelerin yüksek fiyatlardan dolayı endişeli olduğunu belirtiyor.

Diplomatlar, Rusya petrolünün en büyük alıcılarından biri olan Almanya’nın 2022’nin sonundaki kesintiye katılmaya istekli göründüğünü, ancak Avusturya, Macaristan, İtalya ve Slovakya gibi ülkelerin hala çekinceleri olduğunu söyledi.

Bazı AB ülkeleri, Rus petrolü için ödemek istedikleri fiyata bir üst sınır getirilmesini önerdi. Yine de başka ülkelerden yapılacak ek tedarikler ile fiyatların yükselebileceği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu