Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Yetkilisi Rusya’dan Tahıl Anlaşmasını Yenilemesini Talep Etti

Avrupa Komisyonu Genel Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovski, Rusya'nın tahıl koridoruna yaklaşımı ile ilgili açıklamada bulundu.
AB Yetkilisi Rusya’dan Tahıl Anlaşmasını Yenilemesini Talep Etti
Yorum

Üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi, Rusya’nın geçen ay anlaşmadan çekilmesinin ardından, ülkeyi Ukrayna tahılının Karadeniz limanları üzerinden güvenli bir şekilde ihraç edilmesine olanak sağlayacak bir tahıl anlaşmasını yenilemeye çağırdı.

Avrupa Komisyonu Genel Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Rusya’nın Ukrayna tahıllarının Karadeniz yoluyla nakliyesine getirdiği kısıtlamaların sadece Kiev için değil, birçok gelişmekte olan ülke için de sorun yarattığını söyledi.

G20 ticaret bakanları toplantısına katılmak üzere Hindistan’da bulunan Dombrovskis, Rusya’nın tahılı silah olarak kullandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin Karadeniz tahıl girişimine ilişkin tüm çabalarını desteklediklerini belirten Dombrovskis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bloğa tahıl ve diğer ihracatlar için Ukrayna’ya dayanışma yolları olarak da adlandırılan alternatif ticaret yolları sağladığını ifade etti.

Türkiye , Moskova’yı bir yıl önce Ankara ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda yapılan ve geçen ay sona eren anlaşmaya geri dönmeye ikna etmeye çalışıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Rusya’nın ancak Batı’nın Moskova’ya karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda anlaşmaya geri döneceğini söyledi.

Dombrovskis, Karadeniz anlaşmasının süresinin sona ermesinden bu yana yaklaşık 45 milyon ton tahıl, yağlı tohum ve ilgili ürünün Polonya ve Romanya üzerinden alternatif rotalar üzerinden ihraç edildiğini ve bunun Ukrayna’ya önemli bir cankurtaran görevi gördğünü belirtti.

Aralarında Çin ve Hindistan’ın da bulunduğu bazı ülkelerin Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına katılmamasından endişe duyduğunu belirten Dombrovskis, AB yetkililerinin, Hindistan tarafından işlenen rafine petrolün Rus ham petrolünden ihracatı konusunu gündeme getirdiğini ve bunun yaptırımların amacını kısmen boşa çıkardığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu