Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Yetkilisi: MiCA Tasarısı ile Terra Benzeri Çöküşler Yaşanmayacak

Avrupa Komisyonu’ndan bir üye, kripto paralar için düzenleyici çerçeve MiCA ile stablecoin’lerin teminat altına alınacağını söyledi.
AB Yetkilisi: MiCA Tasarısı ile Terra Benzeri Çöküşler Yaşanmayacak
HABER GİRİŞ

Krito para piyasası kendi ekosistemi içerisinde yankı uyandıran olaylar yaşadı. Bu olayların başında ise Terra ekosisteminde yaşanan çöküş geliyor.

Yaşanan durum düzenleyicilerin adımlarını beraberinde getiriyor. Avrupa Birliği bu anlamda Kript Varlık Piyasaları (MiCA) adında bir yasa tasarısını onaylamaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği adına konuşan bir yetkili, Terra çöküşünün AB’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasasında belirtilen düzenleyici gereklilikler altında imkansız olacağını söyledi.

MiCA Yatırımcıları Korumayı Amaçlıyor

AB’nin yürütme kolunda bir teknoloji ve siber güvenlik politikası danışmanı olan Peter Kerstens, tasarının önerilen uyumluluk gereksinimlerinin, stablecoin projelerinin daha şeffaf olmasını ve talep üzerine müşteri varlıklarını kullanabilmesini sağlayacağını belirtti.

Kerstens son zamanlarda Terra çöküşünde görüldüğü üzere, yatırımcıların tüm varlıklarının tamamen erimesini istemediklerini söyledi. MiCA’nın bu tarz planların önünü kestiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Henüz onaylanmamış yasal çerçeve, Avrupa’da büyüyen kripto endüstrisine düzenleyici netlik sağlamayı amaçlıyor.

Politika yapıcıların yaklaşık iki yıllık bir tartışmanın ardından geçen ay üzerinde anlaşmaya vardığı mevzuat, Avrupa’da faaliyet göstermek isteyen kripto şirketlerinin yetkililere kaydolmasını ve stablecoin’ler söz konusu olduğunda tamamen teminatlı rezervlere sahip olmasını gerektiriyor.

Kripto para endüstrisinde yaşanan tasfiye ve iflaslar, düzenleyicileri daha acil hareket etmeye zorluyor. Güney Kore’de Terra’nın çöküşü, düzenleyicileri o ülkenin kripto endüstrisi için kendi kapsamlı yasalarını oluşturma çabalarını hızlandırmaya zorladı.

Koreli düzenleyiciler, yaklaşan Dijital Varlık Temel Yasası’nın, kripto düzenlemesinde küresel tutarlılığı iyileştirmek için MiCA dahil olmak üzere ABD ve Avrupa’daki yasal meslektaşlarından yararlanacaklarını söylediler.

Terra Çöküşünde Ne Olmuştu?

Kripto para ekosistemi geçtiğimiz aylarda Terra ekosisteminde yaşanan düşüş ile karşı karşıya kalmıştı.

Ekosistemin stablecoin’i TerraUSD’nin (UST) değeri 1 doların altına düşmüştü. Bu durum Luna tokenin değerinin neredeyse tamamen silinmesine neden olmuş ve çok sayıda yatırımcı büyük zarar görmüştü.

Çöküş Terra ile sınırlı kalmamış, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde satış baskısının artmasına neden olmuş,büyük kayıpları beraberinde getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın