Yatırım yapmaya başla!

AB Ekonomisini Sürdürülebilir Kılmak için “Yeşil” Yol Haritasını Açıkladı

AB, ekonomisini sürdürülebilir kılmak için bir yol haritası olarak tanımladığı Yeşil Avrupa Anlaşması’nı duyurdu. İşte detaylar;
AB Ekonomisini Sürdürülebilir Kılmak için “Yeşil” Yol Haritasını Açıkladı

Avrupa Birliği, bloğun ekonomisini sürdürülebilir kılmak için bir yol haritası olarak tanımladığı Yeşil Avrupa Anlaşması’nın (European Green Deal) ayrıntılarını yayınladı.

Planın kilit amaçlarından bir tanesi, AB’nin 2050 yılına kadar iklim açısından nötr olması ve AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu Çarşamba günü, 2050 iklim nötr hedefini yasada korumak için bir yasa önereceğini açıkladı. Diğer hedefler arasında AB’nin 2030 yılı için sera gazı emisyonu azaltma hedefinin gözden geçirilmesi olduğu belirtildi.

Komisyon, anlaşmanın ulaştırma, tarım, enerji ve binalar dahil olmak üzere bütün ekonomik sektörleri kapsadığını söyledi.

Yeşil Avrupa Anlaşması Açıklandı Çimento, çelik, bilgi ve iletişim teknolojisi, kimyasallar ve tekstil gibi endüstrilerin dahil olduğu eklendi. Ayriyeten karbon yoğun faaliyetlere dayanan bölgeleri desteklemek için bir geçiş mekanizmasının kurulacağı dile getirildi.

Çarşamba günü yayınlanan basın açıklamasında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, anlaşmanın iş yaratmanın ve inovasyonu artırmanın yanı sıra emisyonları azaltmaya odaklandığını söyledi. “Fosil yakıtlara ve kirliliğe dayalı eski büyüme modelinin güncel olmadığı ve gezegenimizle bağlantısı olmadığı konusunda ikna oldum” dedi.

Yeşil Avrupa Anlaşması’nın yeni büyüme stratejileri olduğunu aktaran Ursula von der Leyen, bunun götürdüğünden çok fazla fazlasını geri getirecek bir büyüme stratejisi olduğunu bildirdi.

Ursula von der Leyen Yeşil Avrupa Anlaşması Yeni Büyüme Stratejimiz Komisyonun planları geniş çapta yorum alırken Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın Avrupa Politika Ofisi direktörü Ester Asin, şöyle konuştu: “Önerilen paket, biyolojik çeşitlilik ve doğa restorasyonundan iklim değişikliğine ve ormansızlaşmayı durdurmaya varana kadar eylem için kapsamlı, doğru alanları belirliyor ve bize bir dizi yeni ve potansiyel dönüşümsel girişim sunuyor.

Bununla birlikte, ekonomik büyümeyi kilit bir amaç olarak vurgulayarak Komisyon, gezegen sınırlarına saygı duyacak bir yaklaşım lehine geleneksel büyüme paradigmasına meydan okuma fırsatını kaçırdı.” İspanya enerji devi Iberdrola’nın CEO’su Ignacio Galan da anlaşmanın, Avrupa Birliği’nin dünyadaki en ciddi ve acil sorunu çözme önderliğini gösterdiğini belirterek; “bu kuşkusuz diğer ekonomik blokların ve ülkelerin aynı yöne gitmeleri için kapı açıyor” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum