Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Yeni Rus Yaptırımlarında Oligarklar ve Denizciliği Vuracak

Avrupa Birliği'nin Rusya’ya yeni yaptırımları yolda. Alınan bilgilere göre Avrupa Komisyonu, Rus oligarklarını, denizcilik sektörünü ve Belarus'u hedef alacak.
AB Yeni Rus Yaptırımlarında Oligarklar ve Denizciliği Vuracak
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik yaptırımlarını genişletecek. Reuters’ın kaynaklardan aldığı bilgilere göre Avrupa Komisyonu, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya’ya (Belarus) karşı ek yaptırımlar açıklayacak.

Buna göre Komisyon, Rus oligarklar ile politikacıları ve üç Belarus bankasını hedef alan yeni bir yaptırım paketi hazırladı.

Bilgi veren kaynaklardan biri, yaptırım taslağının bu sabah AB yöneticisi tarafından kabul edildiğini ve AB büyükelçileri tarafından bugün 17.00’da başlayacak bir toplantıda tartışılacağını söyledi.

Taslak paketin üç Belarus bankasını Swift bankacılık sisteminden yasaklayacağı ve birkaç oligark ile Rus milletvekilini AB kara listesine ekleyeceği bildirildi. Aynı zamanda paketin AB’den Rusya’ya donanma ekipmanı ve yazılımı ihracatını yasaklamayı içerdiği aktarıldı.

İlave olarak kripto para birimlerinin AB yaptırımlarını aşmak için kullanılmalarını önleme amacıyla izlenmesi konusunda rehberlik sağladığı kaydedildi. Kaynaklar, AB’nin büyük ölçüde deniz teknolojisi ihracatı yasağını destekleyecek şekilde Rusya’ya ileri teknoloji ihracatı yasağını da genişleteceğini dile getirdi.

Bunun esas olarak Rus denizcilik sektörünü vurmayı amaçladığı eklendi.

AB’nin Rusya’ya Yönelik Önceki Yaptırımları

AB, Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk paketini 23 Şubat itibarıyla yürürlüğe koymuştu. İlk etapta Rus bankalarını hedef alan AB, yaptırımlara Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın 351 üyesine dahil etmişti.

Rusya Ukrayna’ya yönelik saldırılarını sürdürürken AB Rusya Merkez Bankası’na da yaptırım uyguladı. Rusya’ya ait, Rus tescilli veya Rus kontrolündeki uçaklar için AB hava sahasının kapatıldı.

AB halihazırda yedi Rus bankasını SWIFT sisteminden çıkarırken buraya Belarus’u dahil etmemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu