Yatırım yapmaya başla!

AB ile Vergi Cezası Mücadelesinde Starbucks Kazanırken Fiat Kaybetti

Genel Mahkeme bugün, Fiat’ın Lüksemburg’a 30 milyon euroya kadar vergiyi geri ödemesine karar verdi. Starbucks ise temyizden kazanan olarak çıktı.
AB ile Vergi Cezası Mücadelesinde Starbucks Kazanırken Fiat Kaybetti

Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesi olan Genel Mahkeme bugün, Fiat’ın 30 milyon euroya kadar vergi ödemesi gerekeceğine karar verdi. Ayrı bir davada ise Avrupalı mahkeme, Starbucks’uın benzer miktarda vergi, ödemesi gerekmediğine hükmetti.

Sonuçlar, AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu’nun 2015 yılında her iki şirketin de Lüksemburg ve Hollanda tarafından sağlanan yasadışı vergi ödeneğini almış olduğuna yönelik iddiasının üzerine geldi.

Buna göre AB Komisyonu, Starbucks ile Fiat’a sağlanan vergi kolaylıklarının yasa dışı olduğunu belirterek iki firmanın 30 milyon euroya varan miktarlarda vergiyi geri ödemesini istemişti.

AB Komisyonu Starbucks Fiat Vergi Cezası Starbucks’ın Hollanda, Fiat’ın da Lüksemburg’da yaptıkları vergi anlaşmaları nedeniyle 2014 yılının Haziran ayında başlattığı soruşturmada Ekim 2015’te karara varan Komisyon, adil olmayan rekabet şartlarını ortadan kaldırmak için alınmayan vergilerin alınmasını talep etmişti. Vergi kararlarıyla ünlü olan AB’nin rekabet şefi Margrethe Vestager de anlaşmaların yasa dışı olduğunu vurgulayarak diğer şirketlerin karardan gereken mesajı almalarını umduğunu dile getirmişti.

Sonuçta dört yıl önce kahve devi Starbucks ile Fiat’in Lüksemburg ile Hollanda’dan seçici vergi avantajları sağladığı sonucuna varan AB Komisyonu’nun davası neticelendi.

Genel Mahkeme Fiat Aleyhine Starbucks Lehine Karar Verdi Ancak AB Komisyonu, her iki firmanın da 20 ila 30 milyon euro arasında vergi miktarını telafi etmesi gerektiğini savunurken Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesi her iki davada da farklı kararlar verdi. Bugünkü basın açıklamasında; “Genel Mahkeme, Komisyon’un Lüksemburg’un Fiat Chrysler Finance Europe’a verdiği yardım önlemi hakkındaki kararını onayladı” dendi.

Starbucks’ın davasıyla ilgili olaraksa Genel Mahkeme, Avrupa Komisyonu’nun Starbucks’ın lehine bir avantajın varlığını gösteremediğini belirtti, böylece ABD’li kahve zinciri davayı kazanırken Fiat kaybetti. Daha açık söylemek gerekirse Starbucks, Hollanda’ya 30 milyon euroya varana kadar vergi iadesi temyizinde kazanırken Fiat Chrysler Automobiles benzer miktarı Lüksemburg’a iadesinde kaybetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum