Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Vatandaşları Hava Kirliliği Nedeniyle Dava Açabilecek

AB vatandaşları hava kirliliği seviyesinin sınırı aşması ve bunun sağlıklarını bozduğunu ispat etmeleri durumunda, kendi ülkelerine dava açabilecek.
AB Vatandaşları Hava Kirliliği Nedeniyle Dava Açabilecek
HABER GİRİŞ

Hava kirliliği son yıllarda birçok ülke için en önemli sorunların başında geliyor. Avrupa Yüksek Mahkemesi’nin bir danışmanı yaptığı değerlendirmede, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki vatandaşların, yasa dışı hava kirliliğinin sağlıklarına zarar vermesi durumunda hükümetlerine mali tazminat davası açabileceklerini söyledi.

AB Adalet Divanı’nın “AB hukuku kapsamında hava kalitesinin korunmasına yönelik sınır değerlerin ihlali, devletten tazminat alma hakkı doğurabilir.” kararı hatırlatılırken, 10 AB ülkesinin yasa dışı hava kirliliğinden suçlu bulunduğu belirtildi.

Kaynaklarda yer alan bilgiye göre başsavcı Juliane Kokott, çok kirli bölgelerde yaşayan ve çalışan kişilerin genellikle daha yoksul topluluklar olduğunu ve özellikle yargı korumasına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Hava kirliliğinin sağlığını etkilemesi sonucunda tazminat talep eden kişilerin, bu durumu kanıtlamaları gerektiğine dikkat çekildi.

Avukat Irmina Kotiuk, “İktidarı elinde tutanlardan hesap sormayı doğuran yollar olduğuna dair bu yasal doğrulama, temiz ve sağlıklı hava için verilen mücadelede büyük bir atılımdır” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Paris’te yaşayan birinin hava kirliliğinin sağlığına zarar verdiği ve hükümetin AB sınırlarına uymadığı gerekçesiyle Fransız hükümetinden 21 milyon Euro’luk tazminat davası açtığı anımsatılırken, Paris’in 2010 ve 2020 yılları arasında AB’nin nitrojen dioksit kirliliği için yasal sınırlarını ihlal ettiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın