Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AB, Valve ve 5 Oyun Şirketine Steam’deki Coğrafi Engelleme Yüzünden Haksız Rekabet Cezası Kesti

Valve, Capcom, Zenimax gibi şirketler AB tarafından para cezasına çarptırıldı.
AB, Valve ve 5 Oyun Şirketine Steam’deki Coğrafi Engelleme Yüzünden Haksız Rekabet Cezası Kesti

Valve ve beş PC video oyunu yayıncısı, Avrupa Ekonomik Alanı’nda sınır ötesi oyun satışlarını kısıtladıkları için Avrupa Komisyonu tarafından toplam 7,8 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Komisyon şirketlerin yaklaşık 100 PC video oyununu coğrafi olarak engellediğini ve bunların belirli AB ülkeleri dışında etkinleştirilmesini ve oynanmasını engellediğini belirtti Bu hamlenin AB’de yürürlükte olan Dijital Pazar kurallarını ihlal ettiğine yer verildi.

Yayıncılar arasında Japon oyun devleri Bandai Namco ve Capcom , ünlü oyun stüdyosu Bethesda Softworks – Fransız geliştirici Focus Home ve Alman grup Koch Media’nın sahibi olan Amerikan firması ZeniMax yer alıyor. Avrupa Komisyonu, coğrafi engellemenin Çekya, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Estonya, Letonya ve Litvanya dışında uygulandığını belirtiyor.

Coğrafi engelleme, ortalama geliri daha yüksek olan AB ülkelerinde yaşayan oyuncuların, daha ucuz AB ülkelerinde oyunları satın alarak paradan tasarruf etmelerini ve ardından bunları Steam’de etkinleştirmelerinin önüne geçiyor.

Oyun Devlerine AB’den Ceza

Oyun Devlerine AB’den Ceza

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından rekabet kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Valve ZeniMax, Capcom ve Bandai Namco şirketlerine para cezası kesti. Avrupa Komisyonu’nun rekabet politikası başkanı, “Valve ve beş PC video oyunu yayıncısının ‘coğrafi engelleme’ uygulamalarına karşı bugün uygulanan yaptırımlar, AB rekabet yasası uyarınca şirketlerin sözleşmeyle sınır ötesi satışları kısıtlamalarının yasak olduğunu hatırlatıyor” diye konuştu.

AB’ye göre Valve, beş önde gelen PC oyun yayıncısının Steam dağıtım platformu için coğrafi olarak engellenmiş oyun kodlarını dağıtmasına izin verdi. Toplamda beş yayıncı para cezasına çarptırıldı. Focus Home yaklaşık 2.9 milyon Euro, ZeniMax 1.6 milyon Euro, Koch Media yaklaşık 1 milyon Euro , Capcom 396.000 Euro ve Bandai Namco € 340.000 para cezasına çarptırıldı.

Bu şirketlerin her biri soruşturmada işbirliği yaptığı için cezalarında yüzde 10 ile 15 arasında indirim uygulandı. Ancak Valve, işbirliği yapmamayı seçti ve 1.6 milyon euro ‘dan fazla para cezasına çarptırıldı. Avrupa Komisyonu, 2017’de coğrafi engelleme uygulamasına ilişkin resmi soruşturmasını başlattı ve resmi olarak Valve’den uygulamayı 2019’da durdurmasını istemişti.

Valve daha önce az sayıda oyunun coğrafi engellemeye maruz kaldığını ve bu engellemelerden Steam’deki yayıncıların sorumlu olduğunu öne sürmüştü. Bu kısıtlamaların istisnalar dışında 2015 yılından sonra uygulanmadığı kaydedildi.

 Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum