Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Ukrayna’ya 1,2 Milyar Euro Yardımın İlk Dilimini Ödedi

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna için 1,2 milyar dolarlık paketin ilk ödemesinin gerçekleştirildiğini açıkladı. İşte detaylar;
AB Ukrayna’ya 1,2 Milyar Euro Yardımın İlk Dilimini Ödedi
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın yanında olduklarını yineleyerek 300 milyon euro değerinde ilk tur ödemenin gerçekleştirildiğini duyurdu.

Ukrayna için 300 milyonluk acil durum makro-finansal yardım, 1,2 milyar euroluk paketin ilk ödemesi olarak belirtildi. Daha fazlasının geleceği eklendi.

Başkan Ursula von der Leyen; “Putin’in savaşı, cesur Ukrayna halkı üzerinde acımasız askeri ve ekonomik baskı uyguluyor” diyerek Ukrayna’nın yanındayız mesajı verdi.

Önümüzdeki hafta 300 milyon euroluk bir ödemenin daha yapılacağı aktarılırken program, AB’nin Ukrayna’ya verdiği sarsılmaz desteğin somut bir göstergesi olarak gösterildi.

600 milyon euro tutarında kalan fonların, AB ve Ukrayna tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı uyarınca yıl içinde dağıtılacağı kaydedildi.

Acil makro-finansal destek programının uygulanmasına paralel olarak Komisyon, Ocak ayı sonunda Başkan von der Leyen tarafından açıklandığı üzere Ukrayna’yı uzun vadede daha fazla desteklemek için ek bir program hazırladığını bildirdi.

AB, son yıllarda Ukrayna’ya önemli ölçüde yardım sağlarken 2014 yılından bu yana, AB ile Avrupa finans kurumlarının ülkeye 17 milyar euro üzerinde hibe ve kredi tahsis ettiği aktarıldı.

Ticaretten Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Valdis Dombrovskis, 300 milyon euroluk yardımın AB’nin Ukrayna’ya uzun süredir devam eden desteğini sürdürdüğünü söyledi. “Rusya’nın Ukrayna’ya ve halkına karşı kışkırtılmamış saldırganlığının neden olduğu yoğun ıstırap ve sıkıntı döneminde hayati destek sağlamaya yardımcı olacaktır.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu