Yatırım yapmaya başla!

AB Türkiye’ye Vereceği Ödünleri Belirledi

AB Türkiye’ye Vereceği Ödünleri Belirledi

Dün akşam Türkiye saati ile 17:30’da başlayıp yaklaşık 7 saat süren AB Zirvesi‘nde, Türkiye ile ilgili eylem planı kabul edildi. Avrupa Birliği, mülteci akınını engellemesi şartıyla Türkiye’ye verilebilecek ödünleri belirledi. Buna göre Türk vatandaşlarına daha kolay vize verilmesi ihtimali, AB üyelik müzakerelerinin hızlandırılması ve Türkiye’ye 3 milyar Euro yardım yapılmasını içeren bir anlaşma yapıldı.

Zirve sonrası konuşma yapan AB Konsey Başkanı Donald Tusk ise şu sözleri söyledi; “Mevcut sığınmacı krizi konusunda Türkiye-AB eylem planı anlaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türk liderlerle geçtiğimiz haftalarda Brüksel, Ankara ve New York’ta yaptığımız yoğunlaştırılmış görüşmeler, Türkiye’den AB’ye olan sığınmacı akışını yavaşlatmak amacını taşıyor. Eylem planı bu yönde önemli bir adım,” dedi.

Konsey Başkanı Donald Tusk, aldıkları kararlardan birinin de AB Sınır Ajansı‘na (Frontex) daha fazla görev vermek olduğunu söyledi. Eylem planının detayları hakkında yöneltilen sorulara ise; “Siz bize yardım edin, biz de size. Bu kadar basit,” şeklinde genel ve net bir cümle ile karşılık verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brüksel’de görüştüklerini söyleyen AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye ile prensipte anlaştıklarını belirtti. Anlaşmada iki önemli hedefin yer aldığını ifade eden Juncker; “Sığınmacıların Türkiye’de kalması ve Avrupa’ya gelmelerinin engellenmesi. Bu da sağlandı,” şeklinde konuştu.

Jean-Claude Juncker, Türkiye ile vizelerin kaldırılması hususunda ise; “Bu konuda çok net olmak isterim. Türk ortaklarımızla vize serbestliğini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016 baharında ilerlemeyi ele alacağız,” şeklinde açıklamada bulundu.

Frontex‘ten yapılan açıklamaya göre, son 9 ayda AB ülkelerine 710 bin sığınmacı giriş yaptı. AB ülkeleri bu duruma kalıcı çözüm bulmak için Türkiye’nin yardımına mutlaka ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum