Yatırım yapmaya başla!

AB ile Ticaret Anlaşması, Vietnam GSYİH’sini %2,4 Artırabilir

Dünya Bankası, Vietnam’ı daha fazla reforma teşvik ederek AB ile ticaret anlaşmasının ülkenin pandemiden toparlanmasını hızlandıracağını söyledi.
AB ile Ticaret Anlaşması, Vietnam GSYİH’sini %2,4 Artırabilir

Dünya Bankası’na göre Vietnam’ın AB ile yapılan bir ticaret anlaşmasının tüm avantajlarından yararlanması için büyük yasal boşlukları doldurması ve kilit uygulama konularını ele alması gerekiyor.

Reuters bugün yayınlanan rapora işaret ederek Dünya Bankası’nın yakında yürürlüğe girecek EVFTA’nın (AB-Vietnam Serbest Ticaret Anlaşması) 2030 yılına kadar Vietnam’ın GSYİH’si ile ihracatını sırasıyla yüzde 2,4 ile 12 oranında artırabileceğini söylediğini belirtti.

Ayrıca 2030’a kadar 100 bin-800 bin insanı yoksulluktan kurtarabileceğini ekledi.

Bu faydaların, ülkenin koronavirüs pandemisi ortasında karşılaştığı zorluklar nedeniyle özellikle acil olduğu vurgulandı.
Vietnam İlk Çeyrek
Kaynak: Trading Economics

Ayriyeten Vietnam’ın tarife dışı anlaşmalara uyumu kolaylaştırmak için kapsamlı bir ekonomik ve kurumsal reform gündemini teşvik ederse EVFTA ve CPTPP gibi yeni nesil ticaret anlaşmalarından daha fazla yararlanabileceğini savundu. Raporda bu tür reformların 2030 yılına kadar GSYİH’yi temel senaryoya göre %6,8 oranında yükselten bir “verimlilik artışı” ile sonuçlanacağı tahmin edildi.

Vietnam Dünya Bankası Ülke Direktörü Ousmane Dione;

“Vietnam yasal ve uygulama kapasitesi boşluklarını kapatmak için kararlı bir şekilde hareket edebilirse, doğrudan faydalarının ülke tarihinde en büyük olduğu tahmin edilen bir ticaret anlaşmasından yararlanabilir.”

Vietnam yasama meclisinin, ABD’den sonra en büyük ikinci ihracat pazarı olan AB ile ticaret yapılan malların %99’unda tarife indirimleri görecek anlaşma için son onayını vermesi bekleniyor. Ülkenin ticaret bakanı da anlaşmanın Temmuz ayında yürürlüğe girmesini beklediğini söyledi.

Vietnam Genel İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre GSYİH ilk çeyrekte yüzde 3,82 büyüyerek 10 yılın en düşük hızını kaydetmişti. Kurum direktörü ilk çeyrek sonuçlarının, dünyadaki ekonomik gerileme, petrol fiyatlarındaki çöküş, artan jeopolitik gerilimler ve özellikle de Covid-19 göz önüne alındığında cesaret verici sonuçlar olduğunu söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum