Yatırım yapmaya başla!

AB Telif Hakkı Yasasına Hem Teknoloji Devleri Hem de Kullanıcılar Karşı Çıkıyor

Bu hafta çıkartılacak yeni bir Avrupa Birliği telif hakkı yasasına karşı çıkan binlerce kişi, Almanya’da geçen hafta sokaklara dökülerek protesto düzenledi. Detaylar aşağıda;
AB Telif Hakkı Yasasına Hem Teknoloji Devleri Hem de Kullanıcılar Karşı Çıkıyor

Bu hafta çıkartılacak yeni bir Avrupa Birliği telif hakkı yasasına karşı çıkan binlerce kişi, Almanya’da geçen hafta sokaklara dökülerek protesto düzenledi. “İnternetinizi Koruyun” sloganıyla yürüyen binlerce kişi, dijital çağın telif hakkı kurallarını modernize etmeyi amaçlayan AB’nin telif hakkı yasasının online sansüre yol açabileceğini ve konuşma özgürlüğünü kısıtlayabileceği endişelerine işaret etti.

Yerel Alman medyasına işaret eden Associated Press, 40 bin kişinin Cumartesi günü Münih’te bir araya gelerek yasayı protesto etmek için yürüdüğünü belirtti. Hamburg, Düsseldorf ve Berlin’deki diğer protestolar da etkinliklerin Facebook sayfalarına göre binden fazla katılımcıyı içeriyordu.

Avrupalı milletvekillerinin de yönergenin son metnini Salı günü oylamaları bekleniyor.

Avrupalı Milletvekilleri Salı Yasa Onaylayacak Haber kurallarının, içerik dağıtan büyük teknoloji şirketlerine sınırlamalar getirerek sanatçıları, yayıncıları ve haber kuruluşlarını korumayı amaçladığı ise verilen bilgiler arasındaydı. Tartışmalı önerinin haber yayıncılarına, Google News gibi platformlarla haberlerini yayınlamaları için ticari lisanslar konusunda müzakere etme olanağı vereceği söylenmişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker da konuyla ilgili geçmişte kuralların gazetecilere, yayıncılara ve yazarlara “çalışmaları için adil bir şekilde ödeme yapılmasını” sağladığını dile getirmişti.

Önerge kapsamındaki başka bir tartışmalı teklif de YouTube gibi platformların otomatik filtrelerle yasadışı içeriği kaldırmalarını gerektirmesiydi.

AB Tartışmalı Telif Hakkı YasasıEleştirmenler de bu filtrelerin konuşma özgürlüğünü engelleyeceğinden ve teknoloji şirketlerinin içerik üzerinde çok fazla kontrol sahibi olma hakkı vereceğinden korkuyordu. Google ve Twitter gibi teknoloji devleri de bunun daha küçük yayıncılara online zarar vereceğini ve online haberleşme özgürlüğünü sınırlayacağını savunarak yasalara karşı agresif bir şekilde lobi yapmışlardı. İnternetin özgürlüğünü tehlikeye attığını savunan 5 milyondan fazla insan, Change.org aracılığıyla yasaya karşı dilekçe imzaladı.

Neticede, AB’nin yeni telif hakkı yasası, YouTube, Google, Twitter gibi platformların kullanıcılar tarafından oluşturulan tüm içeriklerin telif haklarını ihlal edip etmediğini belirlemelerini zorunlu kılıyor. İhlal ettiği saptanan tüm içeriklerin ise filtreleme yöntemiyle otomatik olarak kaldırılacağı bildiriliyor. Kısacası bugün onaylanması beklenen yasa, daha pek çok tartışmayı beraberinde getireceğe benziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum