Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Rusya’ya Yönelik Petrol Yaptırımının Sonuç Vereceğinden Emin

AB’li bakanlar Rusya’nın karşı hamlesine rağmen petrolde tavan fiyat uygulamasının sonuç vereceğine inanıyor. Detaylar haberde...
AB Rusya’ya Yönelik Petrol Yaptırımının Sonuç Vereceğinden Emin
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği bakanları, Kremlin’in yaptırımlardan kaçma girişimlerine ve önlem konusunda piyasadaki geniş şüpheciliğe rağmen, Rusya’nın deniz yoluyla taşınan petrolüne tavan fiyat getirilmesinin işe yarayacağını söyledi.

AB, G-7 ülkeleri ve Avustralya ile birlikte geçen hafta Moskova’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kabiliyetini kısıtlamaya yönelik ortak bir çabanın bir parçası olarak Rus petrolü alımlarını varil başına 60 dolar ile sınırlama konusunda anlaşmaya vardı.

Bu hafta itibarıyla yürürlüğe giren yaptırım, Rusya’da üretilen petrolün ancak gerekli sigorta onayı ile varil başına 60 dolar veya altında satılabileceğini öngörüyor. Rusya ise bu kararı alan ülkelere petrol satmayacağını ve emtiadan elde ettiği geliri korumak için üretimi kısmaya hazır olduğunu bildirdi.

Hindistan ve Çin’in Ne Yapacağı Merak Konusu

İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, petrol sınırının Rusya’nın petrol gelirlerini düşürmede işe yarayıp yaramayacağı sorulduğunda, “Evet, olabilir” yanıtını verdi. Cevaplanmamış büyük sorulardan biri olarak, bu tavan fiyatın uygulanmasında Hindistan ve Çin’in rolü gösteriliyor.

Her iki ülke de Ukrayna’nın işgalinin ardından Rus petrolü alımlarını artırdı ve üst sınırı kabul etme konusunda isteksiz duruyorlar. Hindistan petrol bakanı üst sınırdan çekinmediklerini ve politikanın sınırlı bir etkiye sahip olmasını beklediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise yaptırımı denemeye değer olarak tanımladı ve bunun sonuçlarını daha sonra değerlendireceklerini söyledi. Petrolde üst sınır seviyesi 2023′ün başlarında gözden geçirilecek. Bu revizyon periyodik olarak yapılacak ve anlaşmaya göre Rus petrolünün ortalama piyasa fiyatının en az yüzde 5 altında ayarlanması amaçlanıyor. .

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen hafta sonu yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarındaki sınırın bloğun enerji fiyatlarını istikrara kavuşturmasına yardımcı olacağını söyledi. Petrol ise yeni haftaya kayıpla başladı. Ham petrol 77 dolara gerilerken, brent petrol yazım itibarıyla hafta başından bu yana yüzde 2’ye yakın kayıpla 84 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın