Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Rusya’ya Euro Banknotların Tedarikini Yasakladı

Avrupa Birliği Rusya’ya bir ambargo daha uyguladı. Resmi Gazete’de yayımlanan karar Rusya’daki gerçek ve tüzel kişileri ilgilendiriyor.
AB, Rusya’ya Euro Banknotların Tedarikini Yasakladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde “Rusya’nın Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştıran eylemleri nedeniyle kısıtlayıcı tedbirlere ilişkin 833/2014 Sayılı (AB) Tüzüğünü değiştiren 1 Mart 2022 tarihli (AB) 2022/345 sayılı Konsey Tüzüğü” yayımlandı.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinden dolayı Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile Avrupa Komisyonu’nun ortak önerisi doğrultusunda kararlar alındığı belirtildi.

Konsey’in 1 Mart 2022’de belirli Rus kredi kurumlarına ve bunların Rusya’daki yan kuruluşlarına özel finansal mesajlaşma hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin daha fazla kısıtlayıcı önlemler getiren kararını kabul ettiği bildirildi. Buna ek olarak yeni yaptırımlar alındığı ve Rusya’ya Euro banknot tedarikinin yasakladığı ifade edildi.

Bu karar; “Euro cinsinden banknotların Rusya Hükümeti ve Merkez Bankası da dahil olmak üzere Rusya’daki herhangi bir gerçek veya tüzel kişi, kurum veya kuruluşa, Rusya’da kullanılmak üzere satışı, tedariki, devri ve ihracı yasaktır.” sözleriyle açıklandı.

Söz konusu maddenin; Rusya’ya seyahat eden gerçek kişilerin veya onlarla seyahat eden birinci dereceden ailelerinin üyelerinin kişisel kullanımı, Rusya’daki diplomatik misyonların, konsoloslukların veya uluslararası hukuka göre dokunulmazlıklardan yararlanan uluslararası kuruluşların resmi amaçlarında gerekli olması durumunda uygulanmayacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Madde 2’ye “Rusya Doğrudan Yatırım Fonu tarafından ortak finanse edilen projelere yatırım yapmak, katılmak veya başka bir şekilde katkıda bulunmak yasaktır.” kısmı eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.