Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Rusya’ya 9’uncu Yaptırım Paketini Onayladı!

Uzun süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili AB’den gelen sert yaptırımlar devam ediyor. 9’uncu yaptırım paketi onaylandı. İşte detaylar;
AB, Rusya’ya 9’uncu Yaptırım Paketini Onayladı!
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri her açıdan ağır yaptırımlara maruz kalan Rusya için yeni paketi onaylandı. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Ukrayna’nın yanında toplanarak Moskova’nın özellikle savaşta kullandığı finansmanı yerle bir edebilmek için oldukça ciddi kararlar alıyor.

Bugün açıklanan bilgilere göre AB, yaklaşık 200 kişi ve kurumla birlikte 3 Rus bankasının yaptırım listesine eklenmesine karar verdi. Ayrıca paket, çift kullanımlı ürünlere ihracat yasağı getirilmesini ve madencilik yatırımlarının yasaklanmasını da içeriyor.

Resmen onaylanan yaptırım paketiyle ilgili aktarılan bilgilere göre kararların ana amacı Rusya’nın savaşı sürdürebilme kabiliyetini azaltmak.

İhracat Yasağı

Rusya’nın savunma ve güvenlik sektörünün teknolojik gelişimine katkıda bulunabilecek çift kullanımlı mal ve teknolojilere ihracat kontrolleri ve bazı kısıtlamalar getiren yaptırım doğrultusunda Moskova’nın kritik kimyasallar, sinir gazları, gece görüş, radyo, elektronik, navigasyon ve bilgi teknoloji ürünlerini alamayacağı belirtildi.

Bunların yanında yaptırımların artık uçak motorları ve parçalarını içerek şekilde yelpazesinin genişletildiği, yasağın hem insanlı hem de insansız hava araçları için geçerli olacağı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Rus medyasına ait NTV/NTV Mir, Rossiya 1, REN TV ve Pervyi Kanal’a yayın yasağı uygulanacak. Ülkeye reklam, pazar araştırması ve kamuoyu yoklama hizmetleri, ürün testi ve teknik denetim hizmetleri sağlanmasının da yasaklandığı ifade edildi.

Uygulanan yaptırımlarla ilgili en dikkat çeken detay Rusya’nın madencilik sektöründeki yeni yatırımlarının yasaklanmasına rağmen belirli kritik ham maddeleri içeren faaliyetlerin kapsama alınmaması oldu.

AB Komisyonu Başkanı Ursulo Von Der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yaptırımları memnuniyetle karşıladığını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.