Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB, Rusya’nın Bir Dizi Ticari Avantajını Sonlandırdı

Avrupa Birliği üyeleri ve müttefikleri, Rusya’nın en çok kayrılan ülke statüsü uygulamasına son vererek, yaptırımlara yenisini ekledi. Ayrıntılar haberimizde…
AB, Rusya’nın Bir Dizi Ticari Avantajını Sonlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği Rusya’ya yönelik yaptırım paketini her geçen gün daha da genişletirken, bugün önemli bir karar daha açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın en çok tercih edilen ülkeler arasından çıkarılacağı söylenmişti.

Ticaretten Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ise söz konusu karara ilişkin resmi açıklamayı yaptı.

Avrupa Birliği’nin, Rusya’yı bugünden itibaren en çok kayrılan ülke statüsünden çıkaracağını belirterek, “Uygulama, Rus şirketlerinin ürünlerinin artık ekonomilerimizde ‘En Çok Tercih Edilen Ülke’ muamelesi görmemesini sağlayarak Rusya’yı bir Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi olarak önemli ticaret avantajlarından mahrum bırakıyor.” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada kararın Arnavutluk, Avustralya, İzlanda, Kore Cumhuriyeti, Moldova, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya ve Norveç’in yanında G7 ülkeleri ile de ortaklaşa alındığı bildirildi.

Bunun eşi görülmemiş bir karar olduğunu ifade eden Dombrovskis, Belarus’un da DTÖ’ye katılımının askıya alınacağını söyledi. AB’nin Rusya’nın daha önce elde ettiği bir dizi ticari avantajı ortadan kaldırdığını, Ukrayna’ya saldırı nedeniyle Putin rejiminde yaptırımlar uygulamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu