Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB, Rusya Yaptırımlarına 351 Duma Üyesini Dahil Etti

AB, Rusya’ya yönelik yaptırım paketini kabul etti. İhtiyaç halinde daha kapsamlı siyasi ve ekonomik yaptırımların uygulanacağı bildirildi.
AB, Rusya Yaptırımlarına 351 Duma Üyesini Dahil Etti
Yorum

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki hükümet dışı bölgeleri tanımasına ve bölgeye asker göndermesine yanıt olarak yaptırım paketini kabul etti.

AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın aldığı kararların yasa dışı bulunduğu ve kabul edilemez olduğu söylendi. Rusya’nın kendi uluslararası taahhütlerini ihlal ettiği ve krizi daha da tırmandırdığı belirtildi. Gün içinde bir AB yetkilisi, yaptırımların bugün yürürlüğe gireceğini bildirmişti.

Ekonomik ve finansal olmak üzere bazı kişilere yönelik alınan yaptırımların detayları açıklandı. Buna göre:

  • Başkan Putin’e Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıma çağrısı lehine oy kullanan Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın 351 üyesine kısıtlayıcı tedbir uygulanacak.
  • Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını baltalamada veya tehdit etmede rol oynayan 27 yüksek profilli kişi ve kuruluşa hedefli kısıtlayıcı tedbirler uygulanacak.
  • Donetsk ve Luhansk’ın hükümet dışı bölgelerinden gelen mallara ithalat yasağı , belirli ekonomik sektörlerle ilgili ticaret ve yatırımlara kısıtlamalar, turizm hizmetleri sağlama yasağı ve belirli mallar için ihracat yasağı getirilecek.

Yaptırıma maruz kalan kişilerin ve diğer yasal düzenlemelerin resmi gazetede yayımlanacağı bildirildi. Söz konusu kısıtlamaların; varlıkların dondurulması, listelenmiş kişi ve kuruluşlara fon sağlanmasının yasaklanması, seyahat yasağı, bunların AB topraklarına girmesini veya bu topraklardan transit geçişini engellenmesini içerdiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu