Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Rusya Merkez Bankası’nın 200 Milyon Euro Varlığını Dondurdu

Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamada, Rusya Merkez Bankası’na ait 200 milyon euroyu aşan varlığın dondurulduğu bildirildi.
AB, Rusya Merkez Bankası’nın 200 Milyon Euro Varlığını Dondurdu
HABER GİRİŞ

AB Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand, Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Wigand, AB’nin Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın 200 milyon euroyu aşan varlığını dondurduğunu söyledi.

AB’nin yürürlükteki 10’uncu yaptırım paketi kapsamında, ilgili kurumların Rusya Merkez Bankası’nın bloke edilen varlıkları ve rezervlerini 12 Mayıs’a kadar AB Komisyona rapor etmeleri zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Wigand, “AB üyesi ülkeler, Komisyona Rusya Merkez Bankası’nın 200 milyar euroyu aşan varlığını dondurduklarını rapor etti.” açıklamasında bulundu.

Rusya’ya Ukrayna’da yarattığı tahribatın bedelini ödetmekte kararlı olduklarını belirten Wigand, çalışmaları sürdürdüklerini vurguladı

Rusya’nın dondurulan varlıklarının Ukrayna’da kullanımına yönelik seçeneklerden birinin Rusya Merkez Bankası kaynakları olduğunu ifade eden Wigand, bu varlıkların faizinin Ukrayna için kullanılmasının söz konusu olabileceğini belirtti.

Rus varlıklarının ne şekilde değerlendirileceğini konusunun AB Konseyi yapısı içinde kurulan bir çalışma grubunda ele alındığını aktaran Wigand, bugün itibarıyla son toplantının gerçekleştirildiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Son veriler itibarıyla Batı ülkelerinde, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle toplam 300 milyar doları bulan Rusya Merkez Bankası rezervinin dondurulduğu biliniyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.