Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Rusya ve Belarus için Baltık Denizi Konseyi Kararı

Avrupa Birliği, savaşın 10. gününde Rusya ve Beyaz Rusya’ya yönelik yeni karar aldı. İşte detaylar;
AB’den Rusya ve Belarus için Baltık Denizi Konseyi Kararı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği, Rusya ve Beyaz Rusya’yı (Belarus) Baltık Denizi Devletleri Konseyi (Council of the Baltic Sea States- CBSS) faaliyetlerinden askıya aldığını açıkladı.

Baltık Denizi Devletleri Konseyi, 1992’den beri Baltık Denizi çevresinde işbirliği ve güven inşa eden hükümetler arası bir kuruluş olarak tanımlanmaktadır.

Soğuk Savaş’ın ardından kurulmuştur.

Bugün Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu karar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ve Belarus’un bu sebepsiz ve haksız saldırganlığa müdahil olmasına Avrupa Birliği’nin ve benzer düşüncedeki ortaklarının tepkisinin bir parçasıdır.”

AB, böylece Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya ve İsveç dahil CBSS’nin diğer üyelerine katıldı.

GCM Yatırım Banner

Üyeler, Rusya ve Belarus’un askıya alınmasının, uluslararası hukukun temel ilkelerine saygı temelinde işbirliğinin yeniden başlatılması mümkün olana kadar yürürlükte kalacağını bildirdi.

CBSS’nin geçtiğimiz gün açıklanan kararında Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, şu anda CBSS işbirliğine liderlik ettiğini söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Rusya’nın, diğer 11 üye olarak, CBSS çerçevesinde Rusya ile işbirliğini sürdürmeyi artık mümkün bulamadığı bir durum yaratması çok üzücü. Rusya, konseyin kurucu ortaklarından biridir ve şimdiye kadar aktif bir rol oynamıştır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın