Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Rus Yaptırımları için Kara Listeye 90’dan Fazla Şirketi Ekledi

AB, Rusya’ya uyguladığı yaptırımların delinmesine aracı olacak şirketleri radarına aldı. Birlik, 90’dan fazla şirketi kara listeye eklediğini duyurdu.
AB Rus Yaptırımları için Kara Listeye 90’dan Fazla Şirketi Ekledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasında yaptırım restleşmesi sürüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın eski ABD Başkanı Barack Obama da dahil olmak üzere 500 ABD vatandaşını yaptırım listesine eklediğini açıklamasının ardından AB cephesinde de benzer atak geldi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rus yaptırımlarının delinmesinin önüne geçmek için yaptırımların hedefinde yer alanların bulunduğu kara listeyi genişletme yoluna gideceklerini duyurdu.

Alman ZDF televizyonuna konuşan Komisyon Başkanı, söz konusu listeye dünya genelinden 90’ı aşkın şirketin eklendiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Yaptırımları atlatmayı son verme konusunda ciddiyiz. Tam da bu yüzden 11. yaptırım paketinde dünya genelinden 90’dan fazla şirketin ismi yer alıyor. Bu şirketlere yönelik yaptırımları ihlal ettiklerine, yani yaptırım uygulanan malları AB’den üçüncü ülkeler üzerinden doğrudan Rusya’ya tedarik ettiklerine dair açık delillerimiz var.”

Kara listeye alınan şirketlerin ulus bilgisi hakkında detaylı bilgi paylaşmayan Komisyon Başkanı, Türk şirketlere ilişkin ifadede bulunmazken, yaklaşık sekiz şirketin Çinli olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.