Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Raporuna Göre Türkiye’de Ekonomi Dahil Her Şey Geriye Gidiyor

AB Komisyonu Türkiye hakkında hazırladığı raporda; demokrasi, insan hakları ve ekonomi olmak üzere hemen her şeyin geriye gittiğini bildirdi.
AB Raporuna Göre Türkiye’de Ekonomi Dahil Her Şey Geriye Gidiyor
Yorum

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayımlanan rapora göre, Türkiye’de ekonomi başta olmak üzere insan hakları ve demokrasi gibi konularda hiçbir ilerleme kaydedilmediği gibi, daha da geriye gidiliyor.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn tarafından açıklanan raporda yer alan bilgilerin yanında AB’ye üyelik müzakerelerinde de hiçbir faslın açılmasının öngörülmediği bildirildi. Türkiye dahil 7 ülkedeki gelişmelerin ve genel durumun değerlendirildiği raporda, İstanbul seçiminin iptal edilmesi kararı da ise demokrasinin temellerine ters olduğu açıklaması ile eleştirildi.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye için hazırladığı raporda, ilk defa serbest piyasa ve ekonomi gibi konularda endişelere değinildi.

AB RaporuJohannes Hahn, Türkiye’de insan hakları ihlallerinin derinleştiğini ve ekonomi dahil birçok alanda geriye gidildiğini söyledi. Türkiye’nin AB’den gittikçe uzaklaştığını belirten Hahn, Ankara ile yapılan mülteci anlaşmasından memnun olduklarını, ortak çıkarlar doğrultusunda işbirliğinin devam ettiğini aktardı.

Şubat ayında yayımlanan raporda da yolsuzluğun önüne geçilmemesi, insan hakları ihlallerinin artması, Türk istihbarat örgütünün Diyanet İşleri Başkanlığı’nı muhaliflere baskı uygulamak için kullanması gibi daha birçok sebeple Türkiye’nin AB’den giderek uzaklaştığı bildirilmişti.

Türkiye Raportörü Avrupa Parlamenteri Kata Piri, hapishanelerde kötü muamele gören mahkumlara sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Türkiye Raportörü Avrupa Parlamenteri Kata PiriTürkiye Raportörü Avrupa Parlamenteri Kata Piri ve Portekizli vekil Ana Gomes’in de aralarında bulunduğu toplam 3 parlamenter, Türkiye’de hapishanelerde tutulan kadın hakimlere ve kötü muameleye maruz kalan diplomatlar için sessiz kalmamaları gerektiğini vurguladı. Raporda yer alan bir başka konu ise Yüksek Seçim Kurulu oldu.

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirilen CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası 6 Mayıs’ta alındı. Seçimde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle iptal edilmesi ve 23 Haziran’da yenilenecek olması yurt içi finans piyasalarını olumsuz etkilerken, YSK’nın itibarını da zedeledi. AB raporunda da İstanbul seçimlerinin tekrarlanacak olmasının YSK’nın güvenilirliğine zarar verdiği ve demokratik seçim sürecinin temellerine ters olduğu bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu