Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AB Pazarındaki Daralma Türkiye’nin Otomotiv Üretimini Yılın 8 Ayında %11 Azalttı

2019'un 8 aylık döneminde otomotiv ve otomobil üretiminde önceki yılın aynı dönemine göre %11 oranında azalma meydana geldi.
AB Pazarındaki Daralma Türkiye’nin Otomotiv Üretimini Yılın 8 Ayında %11 Azalttı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından 2019 yılının Ocak-Ağustos dönemine ilişkin üretim, ihracat ve pazar verileri açıklandı. Buna göre söz konusu dönemde toplam otomotiv ve otomobil üretiminde 2018’in ilk 8 aylık dönemine kıyasla %11 azalma meydana geldi.

2019’un ilk 8 ayında 921 bin 187 adet toplam otomotiv üretimi gerçekleştirildi. Bunun yanında yine aynı dönemde Türkiye’de üretilen otomobil sayısı ise 610 bin 222 adet seviyesinde kaydedildi.

Bu yılın söz konusu döneminde toplam otomotiv pazarı %46 daraldı ve 246 bin 161 adete düştü. Otomobil pazarındaki daralma ise %44 seviyesinde gerçekleşti ve rakam 193 bin 320 oldu.

Otomotiv Pazarı %46 DaraldıAçıklanan rakamlar sektörün genel olarak parlak bir duruma gitmediğini gözler önüne seriyor. İhracat rakamlarına bakıldığında ise 2018’in aynı dönemine göre otomotivde adet olarak azalış %6’ya işaret ederken, otomobil ihracatında durum %8 azalış olduğunu gösterdi.

Konuyla ilgili görüş bildiren OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, 2019’da otomotiv pazarında dünya çapında bir daralma görüldüğünü vurgulayan Yenigün, bu daralmanın etkilerinin dünyanın tüm önemli pazarlarında görüldüğünü belirtti.

Bu kapsamda Çin’i örnek olarak gösteren Yenigün, ülkenin 28 milyonluk bir pazar olduğunu ve yılın ilk 7 ayında %11.4’lük bir daralma gösterdiğini aktardı. Bunun yanında ABD’de herhangi bir değişim olmadığını aktaran Yenigün, Türkiye’nin en önemli hedef pazarlarından olan AB’nin ise yılın ilk 6 ayında %2 daralma kaydettiğini belirtti.

Türkiye’deki verilerin AB’deki daralmadan büyük ölçüde etkilendiğini savunan Yenigün, özellikle AB pazarındaki daralmanın olumsuz getirilerinin ihracat rakamlarını kötü etkilediğini belirtti.

Veriler AB'deki Daralmadan EtkilendiAB pazarı Türkiye’deki ana sanayi ihracatının %85 gibi büyük bir kısmını gerçekleştiriyor ve bölge pazarında meydana gelen söz konusu durum, bu yılın ilk 8 ayında Türkiye’nin otomotiv ihracatının %6 seviyesinde gerilemesine neden oldu.

Açıklamalarını sürdüren Yenigün, iç pazardaki daralmanın 2018’in ikinci çeyreğinde başladığını ve bununla birlikte ihracat pazarlarında küçülme görüldüğünü söyledi. Bunun otomotiv ve otomobil üzerindeki olumsuz etkisini yineledi.

Diğer taraftan açıklanan veriler bu yılın Ağustos ayında üretim ve ihracat verilerinin 2018’in aynı ayına göre arttığını gösteriyor. Toplam üretim geçtiğimiz yılın Ağustos ayında 47 bin 175 olarak kayıtlara geçmişti. Aynı veriler bu yıl %11 artışla 52 bin 242’ye çıktı.

Bu yılın Ağustos ayındaki otomotiv ihracatı ise geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %19 artarak 54 bin 604 adete çıktı. Yine söz konusu dönemdeki otomobil üretiminde %7 artışla 31 bin 287 olarak kaydedilirken, otomobil ihracatı ise %11 artarak 33 bin 852 adet olarak gerçekleşti.

OSD’nin verileri bu yılın Ocak-Ağustos döneminde adet bazında toplam ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre %6 azalış olduğunu gösterirken, otomobil ihracatında %8 azalma olduğunu gösterdi.

Toplam İhracat AzaldıBahsedilen dönemde toplam ihracat 806 bin 666 adet olurken, otomobil ihracatı ise 526 bin 496 adet olarak kaydedildi. Dolar bazında bakıldığında %4 azalan otomotiv ihracatı Euro bazında ise %2 artış kaydetti. Yılın ilk 8 ayında toplam otomotiv ihracatı 20.3 milyar dolar olarak kaydedildi.

Otomobil ihracatı ise %9 azaldı ve 7.4 milyar dolar oldu. Otomobil ihracatı Euro bazında incelendiğinde %3 azalarak 6.6 milyar Euro olduğu gözlemlendi.

Ticari araç pazarı da söz konusu dönemde 2018’in aynı dönemine göre %52 küçüldü. Hafif ticari araç pazarı %52, ağır ticari araç pazarı %11 oranında azaldı.

Açıklanan rakamlar ticari araç üretimini kapsayan iç pazar daralması yılın ilk 8 ayında da etkilerini sürdürdü. Ticari araç grubunun toplam üretimi 2018’in aynı dönemiyle kıyaslandığında %11 azalırken, ağır ticari araç grubunda ise üretim %22 azalış görüldü. Hafif ticari araç grubu üretimi de %11 azaldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum