Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Parlamento Seçimlerinin Ardından Avrupa Hisseleri Yükseldi

Yatırımcılar AB Parlamento seçimlerinin sonuçlarına odaklanırken, Avrupa hisse senetleri yükselişe geçti.
AB Parlamento Seçimlerinin Ardından Avrupa Hisseleri Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği Parlamentosu seçiminde, Avrupalıların milliyetçi desteğinin artmasına rağmen “Europhile” partilerinin hala oldukça iyi performans gösterdiği için Avrupa hisse senetleri yükselişe geçti. Almanya’nın DAX’ı yüzde 0,5 yükselirken, Fransa’nın CAC endeksi yüzde 0,2 değer kazandı.

İtalya’nın FTSE MIB endeksi yüzde 0,6 oranında değer kazanırken, İngiltere’de resmi tatil nedeniyle piyasalar kapalı bulunuyor.

FTSE MIB Yüzde 0,6 YükseldiAvrupa’daki yatırımcılar büyük ölçüde AB Parlamentosu seçimlerinin sonuçlarına odaklanmış durumda. İlk sonuçlara göre; Liberal ve Yeşil Parti, güçlü bir duruş sergiliyor. İngiltere ve Fransa’daki Euroskeptik gruplar, 2014’te gördükleri zaferi ellerinde tutmaya çalışıyorlar. Ancak AB yanlısı partilerin parlamentonun çoğunluğunu oluşturması bekleniyor ve sandalyelerin üçte ikisini ellerinde tutuyorlar.

Hem İngiltere hem de Fransa’daki sağcı popülist partiler ise seçimlerde mutsuz olan taraflar olarak görülüyor. İngiltere’nin iki ana partisi, Nigel Farage’nin Brexit Partisi tarafından ezilirken, Fransa Cumhurbaşlanı Emmanuel Macron’un merkez partisinin Marine Le Pen’in Ulusal Cephesi tarafından yenilgiye uğratılmış görünüyor.

Euro, bugünkü işlemlerde dolara karşı değer kaybederken, 1,12 doların hemen altından işlem gördü ve kazançlarını azalttı.

EUR/USD 1,12 Dolar AltındaEUR/USD paritesi, yeni güne 1,1208 dolardan başladıktan sonra Asya işlem saatlerinde dalgalı seyretti. TSİ 09:00’de başlayan düşüş eğilimi ise 1,1191 dolara kadar devam etti. Daha sonra yüzde 0,11 oranında ekside seyrederek 1,1196 dolardan işlem görmeye başladı. EUR/GBP paritesi ise yüzde 0,11 oranında artıda 0,8828 seviyesinden alıcı buluyor.

Avrupa’da sektörler ise çoğunlukla pozitif bölgede kaldılar ve otomobiller yüzde 1,4 oranında değerlendi. Fiat Chrysler ve Fransız rakibi Renault’un birleşme görüşmelerinin etkisi, Avrupa’da otomobil hisselerinin kazancını destekledi. Fiat, Fransız rakibi ile birleşme teklifinde bulunduğunu doğruladıktan sonra Renault, Avrupa kriterlerinin zirvesinde yükseldi.

Fiat, ortak örgütün yılda 8,7 milyon araç satışı gerçekleştireceğini ve dünyanın en büyük üçüncü otomobil ürecisi olacaklarını söyledi.

Fiat 8,7 Milyon Araç Satışı AçıklamasıFiat hisseleri yüzde 10 artarken, Renault hisselerinde yüzde 14 oranında değer kazanımı gözlendi. Dünyanın diğer borsalarında ise ticaret gerginliği yatırımcılar için odak noktası olmaya devam ediyor. Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei, Pekin’in ABD’yle yaptığı sıcak ticaret savaşına rağmen, büyük rakip Apple’a karşı herhangi bir Çin misillemesine karşı olacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ise bugün yaptığı açıklamada, Japonya’ya iki ülke arasındaki ticaret dengesini hızlı bir şekilde düzeltmek için baskı uyguladı. Trump, ülkenin otomobil üreticilerine yüksek tarifeler koymakla tehdit ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu