Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Mahkemesi Rekabet Kurumlarının Soruşturma Kapsamını Genişletti

AB mahkemesi, üye ülkelerdeki rekabet kurumlarının dijital platformlara ilişkin soruşturmaların kapsamının genişletildiğini duyurdu. İşte detaylar;
AB Mahkemesi Rekabet Kurumlarının Soruşturma Kapsamını Genişletti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) mahkemesi tarafından üye ülkelerdeki rekabet kurumlarının dijital platformlara ilişkin soruşturmaları kapsamına kişisel veri ihlallerinin de alınabileceğini bildirdi. Karar, merkezi Lüksemburg’da olan AB’nin en yüksek hukuki merci konumundaki Avrupa Adalet Divanı tarafından hükmedildi.

Avrupa Adalet Divanı Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın Almanya rekabet kurumunun aldığı karara karşı açtığı davayı karara bağladığını aktardı.

Söz konusu kararda, “Bir ulusal rekabet kurumu, hakim konumun kötüye kullanılmasının incelenmesi bağlamında, Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün ihlal edildiğini belirleyebilir.” ifadeleri yer aldı.

Rekabet kurumlarının yetkili denetim makamları tarafından alınan karara işaret eden mahkeme, yapılan soruşturmaların da dikkate alması gerektiğini hükmetti.

Facebook’un Kişisel Veri Politikaları Kısıtlanmıştı

Almanya rekabet kurumu, 2019 yılında Facebook’un farklı platformlardan topladığı verileri hedefe yönelik reklamlarda kullanması sebebiyle şirketin piyasadaki hakim pozisyonunu kötüye kullandığına karar vermişti. Bunun sonucunda Facebook’un kişisel veri politikalarına kısıtlamalar getirmişti.

GCM Yatırım Banner

Almanya’da alınan bahsi geçen kararı anımsatan Anadolu Ajansı (AA), Facebook’un AB’nin Genel Veri Koruma Tüzüğü şartlarını çiğnediği ileri sürülmüştü.

Facebook ise söz konusu kararı Almanya rekabet kurumunun yetkisini aşarak veri koruma alanına girdiğini iddia etmişti. Kararın ardındansa karşı hukuki süreç başlatmıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.