Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Liderleri ABD ile İşbirliğini İleriye Taşımak İstiyor

Brüksel’de düzenlenen zirve sonrasında konuşan AB Konsey Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD’nin enflasyonu düşürme yasasını ele aldı.
AB Liderleri ABD ile İşbirliğini İleriye Taşımak İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Liderler Zirvesinden sonra kameraların karşısına geçerek basın açıklaması yaptı. Brüksel’de düzenlenen zirvede ABD ile ilişkiler konusunda uzun ve stratejik bir tartışma yapıldığı belirtildi.

Michel, AB ve ABD’nin Ukrayna, güvenlik, iklim değişikliği ve demokrasi gibi birçok alanda işbirliği yaptığını ve bu ilişkileri daha ileriye taşımak istediklerini söyledi.

ABD’deki enflasyonu düşürme yasası konusunu değerlendirdiklerini belirterek, Avrupa’nın iş dünyasının çıkarlarını korumak için ABD ile aktif bir diyalog kurmaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Ardından liderlerin komisyona ilettiği taleplere değindi. Ocak ayı sonuna kadar Avrupa ticaretinin rekabet gücünü desteklemek için ulusal ve Avrupa düzeyinde araçları seferber edecek bir teklif sunmalarını istediklerini aktardı.

Rekabet Gücünü Destekleyecek İddialı Bir Stratejiye İhtiyaç Var

Avrupa’da yaşanan enerji krizine değinen Michel, bu durumun şirketleri olumsuz etkilemesine izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamalarına “Avrupa’da ekonomik ve sosyal yapımızı korumamız için rekabet gücümüzü destekleyecek iddialı bir stratejiye ve hızlı bir şekilde tekliflere ihtiyacımız var.” sözleriyle devam ettikten sonra konuşma sırasını AB Komisyonu Başkanı von der Leyen aldı.

AB’deki son teknoloji endüstrileri yatırım yapmaya ikna etmeleri gerektiğini söyleyen Leyen, özellikle de temiz teknoloji sektörlerinde küresel liderliği bırakmamak için harekete geçmeleri gerektiğinin altını çizdi.

ABD’deki Biden yönetimiyle enflasyonu düşürme yasasının endişe verici yönlerini ele aldıklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.