Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Liderleri 750 Milyar Euro’luk Kurtarma Paketinde Mutabakata Vardı

Koronavirüs salgınından etkilenen ülkelere destek olmak amacıyla teklif edilen kurtarma paketi için günlerdir müzakereler sürüyordu. AB liderleri sonunda anlaşma sağladı.
AB Liderleri 750 Milyar Euro’luk Kurtarma Paketinde Mutabakata Vardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, ayın 10’unda düzenlenen Çok Yıllık Mali Çerçeve basın toplantısında 2021-2027 yılları için 1 trilyon 74 milyar Euro bütçe teklifinde bulunmuştu. Bunun yanında coronavirüs salgınında ekonomik anlamda zarar gören kesime destek amacıyla kullanılmak üzere 750 milyar Euro da kurtarma paketi önerisi yaptı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nde anlaşmaya varma kısmı biraz uzun sürdü. Almanya Başbakanı Angela Merkel kurtarma paketi için yapılan müzakerelerin oldukça sert geçtiğini belirtirken, dördüncü oturumda anlaşmaya varıldı.

AB’nin tutumlu olarak bilinen Danimarka, İsveç, Hollanda ve Avusturya gibi ülkelerinin hibe miktarı konusuna soğuk yaklaştığı için toplantıların uzadığı biliniyor.

AB liderleri Konsey Başkanı Charles Michel, anlaşma sonrasında düzenlenen basın toplantısında detayları paylaştı.

Söz konusu anlaşmanın Avrupa’nın bir aksiyon gücü olduğunun göstergesi olduğunu ifade eden Michel, Avrupa’nın yolculuğunda önemli bir an olarak görüleceğinin altını çizdi. Günlerdir süren müzakereler sonucunda AB liderleri üye ülkelerin ekonomilerine destek olmak amacıyla 750 milyar Euro tutarında ortak tahvil arzını öngören teşvik paketinde mutabakata vardı.

27 üye ülkenin onayı ile gerçekleşen anlaşmaya Almanya ve Fransa liderlerinin bir zaferi gözüyle bakılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron daha önce yaptığı açıklamada fonun toplam miktarı ve hibeler konusunda umudu olduğunu, uzlaşı sağlanamaması konusunda bunun maliyetinin yüksek olacağını söylemişti.

Macron, anlaşma sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda duyduğu sevinci dile getirdi.

Onaylanan fonun 360 milyar Euro’su düşük faizli krediler için, 390 milyarı hibeler için kullanılacak. Paketin sadece koronavirüs salgınında etkilenen kesime değil, ihtiyaç duyan herkese destek olan bir dayanışma paketi olacağının altı çizildi.

Söz konusu salgın hastalık bugüne kadar Avrupa’da 200 bine yakın insanın hayata veda etmesine sebep oldu. Bu arada önümüzdeki yedi yıllık bütçede iklim değişikliği için de 1 trilyon Euro ayrılırken, bu tarihin en büyük yeşil teşviki olarak kayıtlara geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu