Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Latin Amerika ve Karayip ile Bağlarını Canlandırmaya Çalışıyor

Avrupa Birliği, Çin ve Rusya'dan uzaklaşırken Latin Amerika ve Karayip ülkeleri ile bağlarını canlandırmaya çalışıyor. Detaylar haberde;
AB, Latin Amerika ve Karayip ile Bağlarını Canlandırmaya Çalışıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı ve Çin’e karşı artan temkinli tutumun yol açtığı uluslararası ilişkilerin yenilenmesinin bir parçası olarak Pazartesi günü gerçekleştirilen zirvede Latin Amerika ve Karayipler için daha fazla yatırım sözü verdi.

Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler’den 50’den fazla lider AB-Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Zirvesi için Brüksel’de bir araya geldi.

Ursula Von Der Leyen’den İş Birliğini Güçlendirme Mesajları

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, zirvede üç bölgenin birbirine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğu mesajını verdi.

Üç tarafın birlikte yüzleşmesi gereken zorluklar olarak koronavirüs pandemisinin yansımalarını, Ukrayna’daki savaşı ve Çin’in yurtdışında artan atılganlığını gösterdi.

AB’den 45 Milyar Euroluk Dev Yatırım Planı

“Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler için tercih edilen ortak olmayı hedefliyor” diyen von der Leyen, AB’nin, Çin’in Kuşak-Yol altyapı yatırımları programına rakip olarak görülen Global Gateway (Küresel Geçit Kapısı) planının bir parçası olarak Latin Amerika ve Karayipler’de 45 milyar euroluk yatırım planladığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Bugün Latin Amerika ve Karayipler için yatırım gündemimizi başlatmaktan mutluluk duyuyorum” diyen isim, temiz hidrojenden kritik hammaddelere, yüksek performanslı veri kablosu ağından en gelişmiş mRNA aşılarının üretilmesine dek çok fazla sayıda projenin halihazırda yolda olduğu bilgisini verdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / vonderleyen

AB ve Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) ülkeleri arasındaki toplam ticaret hacminin son dört yıl içinde yaklaşık olarak yüzde 40 artış kaydettiğini söyleyen Leyen, bölge ülkeleri ile ticari bağları geliştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Bunun yanı sıra halihazırda iki taraf arasında sahip olunan anlaşmaların modernizasyonu konusunda da adımlar attıklarını belirten Leyen, Şili ile ticaret anlaşmasını buna örnek olarak gösterdi.

Benzer biçimde Arjantin ile anlaştıklarını ve Meksika’yı da dört gözle beklediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın