Yatırım yapmaya başla!

AB’nin 2021-2027 Dönemi Kurtarma Fonu Teklifi 750 Milyar Euro Oldu

AB Konseyi Başkanı 6 yıllık bütçe ile Covid-19 pandemisinin ekonomiye verdiği zararı telafi etmek için planlanan kurtarma fonu teklifinin miktarlarını açıkladı.
AB’nin 2021-2027 Dönemi Kurtarma Fonu Teklifi 750 Milyar Euro Oldu

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Çok Yıllık Mali Çerçeve basın toplantısında 2021-2027 yılları için tasarlanan bütçe teklifini sundu. AB’nin uzun dönem bütçesinin 1 trilyon 74 milyar Euro olmasını teklif eden Michel, koronavirüs salgınının yarattığı hasarı telafi edebilmek için ise 750 milyar Euro tutarında kurtarma paketi önerisinde bulundu.

Söz konusu teklifin AB üyesi bazı ülkeler arasında dengeli bir uzlaşıyı hedeflediği belirtildi.

Daha önce de farklı miktarlarda teklifte bulunduklarını söyleyen Michel, birliğe üye bazı ülkelerin karşı çıktığını hatırlattı. 750 milyarlık fonun 250 milyarının kredi, 500 milyarının hibe olarak tasarlandığını anlattı.

“Kurtarma fonundaki kredi ve hibeler zor ve hassas konular. Burada 27 ülkenin oy birliğini sağlamak çok karmaşık bir süreç.” açıklamasında bulundu.

Bunların yanında önümüzdeki süreçte dijital sektörlerden, karbon ve plastik atıklardan da yeni mali kaynak sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

AB üyesi ülkeler 17-18 Temmuz tarihinde yapılacak zirvede, bugün teklif edilen kurtarma ve bütçe tutarını tartışacak. Yapılan yorumlar bu sürecin oldukça zorlu geçeceği yönünde. Bütçenin boyutundan ziyade ülkelerin hangi oranlarda katkı sağlayacağı da bir diğer tartışma konusu.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) AB ülkelerinin güncel nüfus sayısını duyurdu.

Eurostat verilerine göre, AB’nin 1 Ocak itibarıyla toplam nüfus sayısı 447,7 milyon oldu. Bu sayı 2019 yılında 513,5 milyondu. Ancak İngiltere’nin ayrılmasının ardından %12,8 oranında azaldı.

En kalabalık ülke 83,2 milyonla Almanya olurken onu; 67,1 milyon ile Fransa, 60,2 milyon ile İtalya, 47,3 milyonla İspanya ve 38 milyonla Polonya takip etti. Son hesaplamalara göre 27 AB ülkesinde 4,2 milyon doğum ve 900 bin göç gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum