Yatırım yapmaya başla!

AB Komisyonu Türkiye Ekonomisinin 2019’da %2,3 Daralacağını Öngördü

AB Komisyonu, Türkiye ekonomisi için %1,5 daralma olan tahminini, %2,3’e yükseltti. Yurt içi piyasaları İstanbul seçiminin iptalini değerlendirirken, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu kararın “ekstra belirsizlik” olduğunu yorumladı.
AB Komisyonu Türkiye Ekonomisinin 2019’da %2,3 Daralacağını Öngördü

Avrupa Birliği Komisyonu, son yayımladığı raporda Türkiye ekonomisine dair beklentilerini aşağı yönde revize etti. Daha önceki tahminlerde 2019 yılının sonunda %1,5 daralma bekleyen kurum, bu tahminini %2,3 olarak değiştirdi. 2020 yılı için büyüme beklentisi ise %3’ten %3,5’e yükseltildi.

Raporda Türk lirasında geçen yıl yaşanan keskin değer kaybının ardından dengelenme kaydettiği aktarıldı.

2019 yılında Türkiye ekonomisinin %2,3 küçüleceğini öngören kurum, ikinci yarıdan itibaren pozitif yönde hareket bekliyor. Net ticaretin katkısı ve yurt içi ekonomisindeki şokun azaldığı, son oynaklığın yeniden dengelenme rotasının güvenilir politika eylemlerine bağlı olduğunu teyit ettiği ifade edildi. Türkiye ekonomisinde daralma bekleyen AB Komisyonu, Euro bölgesinin %1,3’ten %1,2’e gerileyeceğini, 2020 yılında ise yeniden toparlanma sürecine girerek %1,5’e yükseleceğini öngördü.

Türk lirası seçim belirsizliği ile yılın en düşük seviyesine ulaşırken, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, seçim kararını yorumladı.

Yüksek Seçim Kurumu (YSK) dün akşam İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edildiğini ve 23 Haziran’da yeniden yapılacağını duyurdu. Karar sonrasında dolar 6,19’a yükselirken, Borsa İstanbul sene başından bu yanaki tüm kazançlarını geri verdi. Fitch Ratings, seçimlerin yenilenmesinin ekstra belirsizlik anlamına geldiğini, ekonomiyi yeniden dengeleme ve istikrara kavuşturma planında yaklaşık iki ay daha gecikme olacağını yorumladı.

Kuruluş geçen hafta Türkiye’nin “BB” olan kredi notunu teyit ederken, negatif olan not görünümü değiştirmediği açıklamıştı. Fitch Ratings Türkşye Analisti Edward Parker, ekonomideki ve para birimindeki oynaklık dikkate alındığında kredi notunun düşürülebileceğini dile getirdi.

Fitch Ratings Direktörü Paul Gamble ise Türkiye ekonomisindeki temel risklere dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezerv konusu bir süredir piyasaları tedirgin eden en önemli gündem maddelerinden biri olarak öne çıkıyor. Söz konusu endişenin halen devam ettiğini belirten Gamble, Türkiye’nin mal ihracatında kayda değer bir iyileşme görmediklerini, net rezervlerinin düşük olduğunu söyledi. Temel risklerin bertaraf edilmesi için enflasyonda tek haneye inilmedi ve cari açığın düşük seviyelere indirilmesi gerektiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum