Yatırım yapmaya başla!

AB Komisyonu Alman Siemens ile Fransız Alstom’un Birleşmesini Onaylamadı

Avrupa Birliği Komisyonu, AB rekabet yasalarına uymadığı gerekçesiyle Siemens ve Alstom’un birleşme talebini veto etti. Detaylar şöyle…
AB Komisyonu Alman Siemens ile Fransız Alstom’un Birleşmesini Onaylamadı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Alman firması Siemens’in, Fransız Alstom’un demiryolu sektöründeki faaliyetlerini satın almasına onay vermedi. Söz konusu birleşme eğer gerçekleşseydi demiryolu araçları üretiminde dünya ikincisi, sinyalizasyon alanında da dünya birincisi olacak bir birliktelik doğacaktı.

Fakat bu durumun AB’nin rekabet yasalarına uygun olmadığı belirtilerek veto edildi. Fransız markası Alstom 1928 yılından bu yana demiryolu ve tren üreticisi olarak faaliyet gösteriyor ve 32.800 kişiye istihdam sağlıyor. Aynı sektörde hizmet veren Alman Siemens ise bünyesinde 27.100 kişiyi çalıştırıyor.

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, birleşmenin yüksek hızlı tren ve demiryolu sinyalizasyon sistemlerindeki rekabete zarar vereceğini belirtti.

Siemens ve Alstom’un demiryolu endüstrisinin şampiyonları olduğunu söyleyen Vestager, bu birleşmenin yasal düzenleme olmadan yapılması halinde yüksek fiyat, daha az inovasyon ve seçenekle sonuçlanacağını bu sebeplerle de engellendiğini ifade etti.

AB Komisyonu tarafından alınan kararda, iki şirketin rekabete yönelik ciddi endişeler karşısında kayıtsız kaldığı bildirildi. Geçtiğimiz günlerde hazırlanan tedbir paketi Komisyon’a sunulmuş ve Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire ile Vestager bir görüşme gerçekleştirmişti.

Brüksel, iki köklü şirketin birleşmesinin AB’deki rekabeti tehdit edebileceğini öngörüyor.

AB kararı açıklanmadan önce Alstom CEO’su Henri Poupart-Lafarge, Komisyonun büyük ihtimalle birleşmeye onay vermeyeceğini dile getirdi. Söz konusu birleşmenin başta Çinli CRRC olmak üzere Avrupa merkezli ray şirketlerinin dış rekabetle daha iyi mücadele etmesine olanak sağlayacağı düşünülüyor. Daha önce yapılan açıklamalarda Alstom ve Siemens şirketlerinin birleşmesinin Avrupa’da artan Çin hakimiyetine karşı alınmış bir karar olduğu ifade edilmişti.

Birleşme konusu gündeme geldiğinde bazı kesimler memnuniyetini dile getirirken, bazıları endişelerini paylaştı.

Hauts-de-France Bölgesi Başkanı Xavier Bertrand, birleşmeyi bir Avrupa liderinin oluşturduğu iddialarına karşı, tam tersi bir Alman lideri tarafından ortaya çıktığını söyledi. AB’nin veto kararını olumlu karşılayan Kanadalı bir üretici, bu durumun tüm Avrupa demiryolu pazarının rekabetçiliğine zarar verebileceğini, birleşmesinin gerçekleşmesi halinde yolcuların da vatandaşın da bedel ödemek zorunda kalacağını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum