Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu, Deutsche Börse ve Londra Borsası Birleşmesini İncelemeye Aldı!

Alman ve İngiliz borsalarının birleşmesi konusunda gelinen son aşama hakkında incelemeler AB Komisyonu tarafından başlatıldı.
AB Komisyonu, Deutsche Börse ve Londra Borsası Birleşmesini İncelemeye Aldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın başından bu yana küresel piyasalarda, oldukça önemli bir spekülasyon dolaşıyordu. Bu spekülasyon; Almanya’da bulunan Deutsche Börse (DB) ile Londra Borsası’nın (LSE) birleşeceği yönündeydi. İki önemli kurum, Mart ayında kamuoyuna açıklamada bulunmuşlardı.

Yapılan açıklamada; yönetim kurulları arasında yapılan görüşmelerin, neticeye ulaştığı belirtilmiş ve birleşmenin kısa sürede resmiyete dönüşeceği dile getirilmişti. Ayrıca açıklamada, yönetim kurulları arasında yapılan anlaşmaya bağı olarak İngiltere’de “UK TopCo” isimli yeni bir şirketin kurulacağı ifade edilmişti. Bu şirketin ise Frankfurt ve Londra’da iki yönetim merkezinin bulunacağı belirtilmiş, LSE’nin yüzde 45,6, Deutsche Börse’nin ise yüzde 54,4’lük paya sahip olacağı dile getirilmişti.

Böylelikle Mart ayında, iki önemli kurum arasındaki birleşmenin resmileşeceği yönünde adımlar atıldı ve spekülasyonlar netleşti. Ancak bugün, iki kurum arasındaki anlaşmayla ilgili olarak büyük bir sorun ortaya çıktı. Özellikle yılın başından bu yana, çeşitli sektörlerde dünya devi olmayı başaran şirketlere yönelik incelemeler ve kestiği cezalarla gündeme gelen AB Komisyonu, bu defa Deutsche Börse ve Londra Borsası’nın birleşimine yönelik rekabet incelemesi başlattı.

AB, dev birleşmeyle ilgili neleri inceleyecek?

AB komisyonu, dev birleşmeyle ilgili olarak bugün kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada; dev kurumların birleşmesinin, bono, repo ve türev işlemlerinde rekabete zarar verip vermeyeceğinin araştırılacağı ifade edildi.

AB Komisyonunun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, başlatılan incelemeyle ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Vestager yaptığı değerlendirmede; finansal piyasaların Avrupa ekonomisi için oldukça önemli olduğunu söyledi. Piyasa katılımcılarının, finansal piyasa altyapılarına rekabetçi bir şekilde erişimleri olduğundan emin olmaları gerektiğini belirten Vestager, bu noktada detaylı bir çalışma yürüteceklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu