Yatırım yapmaya başla!

AB Komisyonu Amazon’un Satıcıları Etkilemediğinden Emin Olmak İstiyor!

AB düzenleyicileri, Amazon’un satıcıları etkilemediğinden emin olmak istiyor. Detaylar haberimizde;
AB Komisyonu Amazon’un Satıcıları Etkilemediğinden Emin Olmak İstiyor!

AB Komisyonu’nun ABD’li e-ticaret devi Amazon’un veri kullanımının rekabeti engelleyip engellemediği belirlemek için inceleme başlattığını daha önce duymuştuk. Buna göre AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi, kısa süre önce verdiği demeçte Amazon’un hem perakendeci hem de diğer perakendecilere ev sahipliği yapan bir platform olduğunu hatırlatarak dikkat çekici açıklamalarda bulunmuştu.

Komisyonun henüz bir inceleme başlatmadığını dile getiren Vestager, olayı anlamaya çalıştıklarını söylemişti. İşte bu noktada AB düzenleyicilerinden gelen son hamle merak uyandırdı çünkü yetkililerin Amazon’un satıcılarının fiyatlarını kırmadığından emin olmak istediği kaydedildi.

Avrupa Rekabet Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, Amazon soruşturmasındaki öncelikli hedefin, rekabeti ve yeniliği sağlayarak tüketiciyi korumak olduğunu söyledi.

Avrupa Rekabet Komisyon Üyesi Margrethe Vestager Amazon Açıklaması Ayrıca Avrupa Birliği yetkililerinin Amazon tüccarlarını; e-ticaret devinin satıcıların verilerini çoğaltarak ya da kendi ürünlerinin versiyonlarını satarak platformundaki küçük şirketlerin fiyatlarını kırıp kırmadığını öğrenmek için sorguladığı belirtildi. Margrethe Vestager de konuyla ilgili açıklamasında; “Herhangi bir endişe için henüz çok erken fakat Amazon burada ikili bir role sahip olduğundan sistemin nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyoruz” dedi.

Amazon’un çok sayıda küçük şirkete ev sahipliği yaptığını belirten Vestager, onun aynı zamanda aynı markette büyük bir oyuncu olduğunu vurguladı.

Avrupa Komisyonu Amazon İncelemesi Ve sözlerine; “yani Amazon, küçük şirketlerden aldığı verileri nasıl kullanıyor? Bu onlara avantaj sağlıyor mu?” diyerek devam etti. Komisyonun Amazon’la ilgili endişeleri dile getirdiğini
söyleyen Vestager, yine de Amazon’un böyle bir davranışta bulunduğuyla alakalı resmi bir şikayet almadıklarını aktardı.

Vestager’in AB’nin antitröst kurallarını çiğneyen şirketlere global cirosunun % 10’una kadar ceza verebilme hakkının olduğu da hatırlatıldı.

Avrupa Komisyonu Amazon'a Ceza mı Verecek Geçen yıl kendisi, Google’a Android yazılı nedeniyle 5 milyar dolar ceza vermiş ve Shazam’ı aldığında Apple hakkında bir soruşturma başlatmıştı. Ayriyeten Google’ın cezaya itiraz etmesi tartışma yaratmış, 102.9 milyar dolarlık nakit rezervine sahip Google için 5 milyar doların 2 haftalık gelir anlamına gelmesi şirketin eleştirilmesine yol açmıştı.

Bu noktada, AB Komisyonu’nun Amazon hakkında başlattığı soruşturmanın da benzer tartışmalara neden olacağı söylendi. Çünkü dünyanın en zengin isminin şirketi halihazırda pek çok nedenden dolayı eleştiri oklarının hedefi oluyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum