Yatırım yapmaya başla!

AB Komisyonu 2020’de En Büyük Düşüşü İspanya’da En Küçüğü Litvanya’da Gördü

Sonbahar tahminlerini açıklayan Avrupa Komisyonu, en sert daralma tahminini İspanya için yaparken en düşük küçülmeyi Litvanya'da gördü.
AB Komisyonu 2020’de En Büyük Düşüşü İspanya’da En Küçüğü Litvanya’da Gördü

Sonbahar tahminlerini açıklayan Avrupa Komisyonu, raporunda toparlanmanın kesintiye uğradığı vurgusuyla dikkat çekti.

Euro Bölgesi ekonomisinin 2020’de yüzde 7,8 küçüleceğini ve 2021 ile 2022’de sırasıyla yüzde 4,2 ve yüzde 3 büyüyeceğini tahmin eden rapor; AB ekonomisininse 2021’de yüzde 4,1 ve 2022’de yüzde 3 büyüme ile toparlanmadan önce 2020’de yüzde 7,4 daralacağını öngördü.

Ülkelere bakıldığında ise GSYİH tahminleri arasında büyük farklılıklar olduğu anlaşıldı ki raporda da hem pandeminin ekonomik etkisi hem de toparlanma beklentileri konusunda bariz değişiklikler olduğu belirtildi. Yaz raporunda en sert daralma tahminini İtalya için yapan AB Komisyonu, bu kez İspanya ekonomisi için alarm verdi.

Üçüncü çeyrekte yüzde 16,7 büyüyen İspanya GSYİH’sinin, 2020’de yüzde 12,4 daralarak en büyük düşüşü yaşayacağını tahmin etti.
Avrupa Komisyonu En Sert Daralma Tahmin
Kaynak: The European Commission

İspanya’yı yüzde 9,9 küçülme tahminiyle İtalya, yüzde 9,6 küçülme tahminiyle Hırvatistan, yüzde 9,4’le Fransa, yüzde 9,3’le Portekiz ve yüzde 9’la Yunanistan izledi. Komisyona göre en çok etkilenen ekonomiler, turizme en çok bağımlı olan ekonomilerdi.

Turizmin gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık beşte birini oluşturduğu Hırvatistan ya da turizmin GSYİH’nin yüzde 12’sini oluşturduğu İspanya gibi. Zaten İspanya’nın kısa süre önce yayımladığı Eylül ayı turist sayıları da sektörün ne kadar etkilendiğini gözler önüne serdi.

Ayrıca dünyadaki en yüksek ölüm oranlarından birine sahip olan Belçika gibi daha şiddetli Covid-19 salgınları yaşayan ülkeler için de kötümser daralma tahminleri yapıldı. Belçika için yüzde 8,4 küçülme öngörüldü. Üçüncü çeyrekte yüzde 8,2 büyüyen Almanya için 2020’de yüzde 8,4’lük daralma tahmin edildi.

2020’de GSYİH’sinde en küçük darbeyi alacak ülkeler ise sırasıyla yüzde eksi 2,2 ile Litvanya, yüzde eksi 2,3’le İrlanda, yüzde eksi 3,4’le İsveç, yüzde eksi 3,6 ile Polonya ve yüzde eksi 3,9 ile Danimarka oldu.
Avrupa Komisyonu Ekonomik Tahmin
Kaynak: The European Commission

AB’de en iyi performans gösteren ülkelerden biri olması beklenen İrlanda için bahar tahminindeki yüzde 8’lik daralma tahmininin epey yukarı çekilmesi dikkat çekti. Tahminlerdeki farklılığın anahtarı, ilaç ve bilişim şirketlerinin güçlü üretim ve ihracatıyla, görünümün iyileştirilmesinin anahtarı olan çok uluslu sektör performansı oldu.

2021 ve 2022 tahminleri ise sırasıyla yüzde 2,9 ve yüzde 2,6 büyüme yönünde oldu. Bununla birlikte, önümüzdeki yıl güçlü büyümeye dönmeden önce 2020’de yüzde 41,3 oranında küçüleceği için İrlanda’daki yatırım üzerindeki etki AB’deki en kötü etki olarak öne çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum