Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu Ekonomiye Destek için Tarihi Büyüklükte Teşvik Paketi Planladı

Salgın krizi ekonomilerin desteğe duyduğu ihtiyacı artırırken, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'ndan dev bir teşvik paketi teklifi geldi.
AB Komisyonu Ekonomiye Destek için Tarihi Büyüklükte Teşvik Paketi Planladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün dünya genelindeki vaka artış hızı saatler içinde dahi büyük değişimler kaydediyor. Ortak bir yaşam savaşı haline gelen bu süreçte ekonomilerde açılan yaralar kolayca kapatılmayacak duruma geldi.

Öyle ki Avrupa ülkeleri daha önce benzerine rastlanmamış ekonomik kötüleşmelerle başa çıkmaya çalışıyor. Vaka ve ölümler artsa da ekonominin aktif olması şu durumda bir mecburiyet halini alıyor.

Bugün Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Lagarde’dan bölge ekonomisine ilişkin endişe verici tahminler gelmiş, genel beklentilere paralel şekilde daralmanın muhtemel olduğu bir kez daha vurgulanmıştı. Bu durumda dikkatler krizle etkin bir mücadele için daha fazla destek ihtimaline odaklandı.

AB Komisyonu’ndan 750 Milyar Euro’luk Yeni Teşvik Hamlesi Geldi

Covid-19 salgını Avrupa ekonomisini tarihin en ciddi resesyon tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Hem bu durumun etkilerini hafifletmek hem de oldukça sarsılan İtalya’nın AB bloğunda kalmasını sağlamak için harekete geçen Komisyon, yeni bir adım attı.

Tarihinin en büyük teşvik paketini sunmaya hazırlanan AB Komisyonu, bütçe planına yönelik detayları ilk etapta paylaşmasa da daha sonradan miktarın 750 milyar Euro olduğu öğrenildi.

Söz konusu teşvik paketinin 500 milyar Euro’luk kısmı AB üyesi ülkelere hibe sağlamak amacıyla kullanılacak. Geri kalan 250 milyar Euro’su ise kredi ihtiyacını karşılamaya ayrılacak. Bir süredir dikkatleri üzerine çeken bu planın AB Parlamentosu’na Çarşamba günü sunulması bekleniyordu.

Kaynağı belli olmasa da, İtalya’nın bu devasa paketten acil hibe ile 82 milyar Euro ve düşük faizli kredi şeklinde 91 milyar Euro’ya kadar fon alacağı iddia edildi. Programın fon ihtiyacının ortak tahvil ihracından karşılanacağı biliniyor.

İtalya dışında salgından en büyük vurgunu yiyen ve 27 bini aşkın ölüm kaydeden İspanya’nın da bu programdan 77 milyar Euro hibe ve 63 milyar Euro ile yararlanmak istediği öğrenildi. Yunanistan ve Fransa da aynı paketten faydalanmak isteyenler ülkeler arasına adını yazdırmış bulunuyor.

Gelişmelerle birlikte İtalya’nın 10 yıllıklarının faizi 9 baz puan geriledi ve %1461 ile son 2 ay içindeki en büyük gerilemeyi kaydetti;

İtalya 10 Yıllık 2 Ay En Düşük
Kaynak: Investing

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuyu açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında önemli noktalara işaret etti.

Öte yandan Leyen, AB ve tüm dünyada deprem etkisi yaratan bu zorluğa karşı birlik olmak konusunda ısrarcı davrandı. Bu çabasının altında yatan amaç pandemi etkilerinden daha az zarar almaktı. Bunun yanı sıra ciddi kamu borcu altında kalan ve %4,7 daralan İtalya’nın hem Euro Bölgesi hem de AB üyeliğinin askıya alınma ihtimali bulunuyordu ve Leyen bu durumu engellemek için harekete geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu