Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu Euro Bölgesi’nin 2020 Yılı Büyüme-Enflasyon Tahminlerini İndirdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun, 2020 yılına ilişkin büyüme ve enflasyon tahminini indirdiği öğrenildi.
AB Komisyonu Euro Bölgesi’nin 2020 Yılı Büyüme-Enflasyon Tahminlerini İndirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 yılının ilk çeyreğinde %0,4 oranında büyüme kaydeden Euro Bölgesi, beklentilerin üzerinde bir gelişme göstermişti. Analistlerin öngördüğü büyüme oranı ise %0,2 ile 0,4 arasındaydı.

Geçtiğimiz günlerde ise Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri zayıflayan Euro Bölgesi’ne destek sağlayacağını duyurmuştu. Bölgenin yavaşlayan ekonomisi nedeniyle ek teşviklere ihtiyaç duyması, AMB yetkililerini böyle bir yönteme yöneltmişti.

AB Euro Bölgesi, bugün 2020 yılına ait büyüme-enflasyon verilerindeki düşüşle gündeme geldi. Bölgenin ekonomik büyüme tahmini %1,5’ten %1,4’e indi.

Bölgenin Ekonomik Tahmini İndiAvrupa Komisyonu’ndan gelen açıklamada, ticaret gerginlikleri ile politika belirsizliğinin Euro Bölgesi’ne baskı oluşturduğu gerekçesiyle bölgenin 2020’ye ait büyüme ve enflasyon tahmininde azalış kaydedildi. Ayrıca Euro Bölgesi ekonomisinin 2018 yılında %1,9 oranında büyüdüğü biliniyor.

Komisyon tarafından ilan edilen 2019 Yaz Ekonomik Tahminler Raporu’nda AB’ye üye olan 28 ülkenin büyüme tahmini bu yıl için %1,4 olurken; 2020 yılı için bu oranın %1,6 olacağı tahmin ediliyor. Aynı raporda Euro Bölgesi’nin 2019’da %1,2 büyümesi öngörüldü ve bu oran değişmeyecek gibi görünüyor. 2020 yılında ise geçen yıla oranla azalışla %1,5’ten %1,4’e düşeceği yönünde öngörü mevcut. Bundaki etken ise AB Komisyonu’nun artan aşağı yönlü riskleri olarak gösterilebilir.

AB’nin Euro Bölgesi’nin ekonomik görünüm oranlarını düşürmesiyle, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin ek teşvik söylemini güçlendirebileceği düşünülüyor.

Mario Draghi'nin Ek Teşvik Söylemi GüçlenebilirAB Komisyonu ayrıca 2019 ve 2020 yılına ilişkin enflasyon tahminlerini de %1,4 olarak tahmin ediyordu. Bu oranı da %1,3’e indirdi. Raporda Alman ekonomisi için bu yılki GSYH büyüme tahmini ise %0,5 oranında.

Daha önce de belirtildiği gibi AMB yetkilileri 25 Temmuz günü PPK toplantısı gerçekleştirecek. Bankadan beklenen faiz indirimi ihtimaline dair görüşler artarken, bölge ekonomisinden beklentilerin azalması bankanın faiz indirimi olasılığını artırırken olası bir teşviğe gitmesini de olanaklı kılabilir.

Raporda 2019 yılına ait büyüme oranları detaylı olarak bildirilirken bu oran Almanya’da %0,5, Fransa’da %1,3, İngiltere’de %1,3, İtalya’da %0,1, İspanya’da %2,3, Hollanda’da %1,6 ve Yunanistan’da %2,1 olarak tahmin edildi. Bu yıl AB’deki ortalama enflasyon ise raporda %1,5 olarak kaydedildi. 2020’de ise bu orandan beklenti %1,6 oranında. Bunlarla birlikte söz konusu raporda ekonomik görünüme ait bazı belirsizliklerin mevcut olduğunu da söylemek mümkün.

2019 ve 2020 enflasyon tahminlerinde %1.3 gerileme kaydedilirken, Avrupa Merkez Bankası’nın orta vadedeki enflasyon hedefi %2’nin hemen altında.

Avrupa Merkez Bankası'nın Orta Vadedeki Enflasyon HedefiRaporda yer alan bilgilerden biri de küresel ekonominin kırılgan olması sebebiyle tahminlerin aşağı yönlü risklere maruz kalması. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, bu durumu ekonominin dayanıklılığını ölçen bir sınav olarak değerlendirirken, anlaşmasız Brexit ihtimalini büyük bir risk kaynağı olarak görüyor.

Tüm bunların yanında ticari gerilimler ile siyasi istikrarsızlıkların küresel ticaret ve üretimde yavaşlamaya sebep olarak olumsuz etki yaratabileceği bilgisi yer aldı. Bununla birlikte risk algısı da artabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu