Yatırım yapmaya başla!

Bütçe Krizi Nedeniyle AB’nin İtalya’ya Uygulayabileceği Yaptırımlar Merak Ediliyor

İtalya'nın 2019 bütçesinin Avrupa Komisyonu tarafından reddedilmesi üzerine, AB’nin bu ülkeye herhangi bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merak ediliyor.
Bütçe Krizi Nedeniyle AB’nin İtalya’ya Uygulayabileceği Yaptırımlar Merak Ediliyor

İtalya’nın 2019 yılı bütçe planı geçtiğimiz ay, Avrupa Birliği’nin mali kurallarına ciddi anlamda uyumsuzluk içerdiği için reddedilmişti. İtalya Nisan ayında açıkladığı istikrar programında 2019 yılı bütçe açığı hedefini %0,8 olarak belirlemişti. Fakat yeni hükümet bu oranı planlananın 3 katı kadar artıracak bir bütçe taslağı hazırladı.

AB üyesi ülkelerin ekonomik ve parasal birliğe katılım koşulları çerçevesinde belirlenen Maastricht kriterlerine göre, ülkelerin kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılasının %60’ını geçmemesi gerekiyor. Fakat İtalya AB arasında milli gelire göre Yunanistan’dan sonra en fazla kamu borcuna sahip ülke konumunda bulunuyor. Söz konusu faktörlerin gölgesinde hazırlanan 2019 yılı bütçe planı AB Komisyonu tarafından reddedilince, gözler İtalya’ya bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına çevrildi.

Capital Economics Avrupa Ekonomisti Jack Allen, Avrupa Birliği’nin şu ana kadar hiçbir ülkeye yaptırım uygulamadığını söyledi.

AB’nin İtalya’ya yaptırım uygulayacağından emin olmadıklarını dile getiren Allen, 2019 taslak bütçesinin kurallara uymadığı ve kamu borcunu düşürmediği gerekçesiyle aşırı açık prosedürü adlı disiplin sürecini başlattığını söyledi.

AB Komisyonu, İtalya’nın 2019 bütçe taslağında aşırı yüksek kamu borcunu düşürmeye yönelik etkin önlem alınmadığı gerekesiyle disiplin sürecinin başlatılması kararının alındığını duyururken, söz konusu prosedür sonunda İtalya’ya yönelik mali yaptırımların uygulanabileceği biliniyor.

İtalya, AB ülkeleri arasında Yunanistan’dan sonra milli gelire göre en fazla kamu borcuna sahip ülke konumunda bulunuyor.

Yunanistan’ın kamu borcu ülke GSYH’sinin %180’ine, İtalya’nın ise %130’una denk geliyor. Aşırı açık prosedürü sonuçlarının İtalya’ya direkt etkilerinin sınırlı olabileceğini söyleyen Capital Economics kıdemli Avrupa Ekonomisti Jack Allen, İtalya’nın bütçesinin daha geniş çaplı incelemeye maruz kalacağını fakat kurallara uyulmaması konusunda AB’nin yapabileceği çok az şey olduğunu ifade etti.

Dekabank Başekonomisti Ulrich Kater ise Euro Bölgesi’nde bütçe kurallarının kritik bir öneme sahip olduğunu, bu nedenle İtalya üzerinde politik baskının önemli hale geleceğini dile getirdi. Ulrich Kater İtalya’nın finansal piyasaları üzerindeki baskının daha da tırmandığını söylerken, Jack Allen artan tahvil faizlerinin İtalyan hükümetinin bütçe konusunda yaklaşımını değiştirebileceğini ve bunun da olası bir krizi engelleyeceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum