Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AB-İsviçre Borsa Anlaşmazlığı Brexit Sonrası İngiltere’de Yaşanacakların Bir İşareti Olabilir!

Avrupa Birliği ve İsviçre arasında yaşanan borsa anlaşmazlık, Brexit sonrası İngiltere'nin başına geleceklerin bir işareti olabileceği söyleniyor.
AB-İsviçre Borsa Anlaşmazlığı Brexit Sonrası İngiltere’de Yaşanacakların Bir İşareti Olabilir!

İsviçre’nin en büyük borsa CEO’suna göre; İsviçre ile Avrupa Birliği arasındaki borsa anlaşmazlığı, Brexit sonrasında İngiltere’nin başına gelecek şeylerin bir işareti olabilir.

Avrupalı tüccarlar, Temmuz ayının başında İsviçre borsalarına tanınan denklik statüsünün kaldırılmasına yanıt olarak yüzlerce İsviçreli şirkette işlem yapmaktan men edildi.

Brexit sonrası İngiltere, iki düzenleyici sistemin mevcut uyumuna dayanarak Londra şehri için AB ile benzer bir denklik ilişkisi sürdürmek zorunda kalacaktır. Brüksel ve Bern, İsviçre’nin blok ile siyasi ilişkisini düzenleyen bir dizi ikili anlaşmaya karşı uzun süredir devam eden bir soğukkanlılıkla karşı karşıya kaldı.

SIX İsviçre Menkul Kıymetler Borsası’nı yönten SIX Group CEO’su Jos Dijsselhof yaptığı açıklamada, AB’nin devam eden anlaşmazlık sırasındaki taktiklerini Brüksel’in üçüncü taraf ülkelerle daha da zorlaştığını belirtti.

Dijsselho, “İsviçre teknik olarak eşdeğerdir, AB bunu genel çerçeve anlaşması hakkında konuşmak için İsviçre’yi rehin tutmak amacıyla politik bir araç olarak kullandı. AB’nin üçüncü taraf ülkelere karşı duruşunun gittikçe sertleştiğini görüyorsunuz ve İsviçre’de bunu gördük ve bunu AB-İngiltere’de de görüyorsunuz. Tartışma da bu yüzden ne kadar zor olabileceğinin bir örneği,” ifadelerini kullandı.

Finansal Hizmetler Faturası

Finansal Hizmetler Faturasıİngilterenin Eski Başbakanı Theresa May’in AB ile pozitif denklik rejimi oluşturması amaçlandı. Detayları müzakere edilecek olan Geri Çekilme Anlaşması parlamentodan geçti.

Anlaşmasız bir Brexit durumunda, 2017 Finansal Hizmetler Yasası, Brexit’ten sonra iki yıl boyunca şehrin eşdeğer işleyişinin devam etmesini sağlayacaktır.

Ancak hükümet, vergi düzenlemesi nedeniyle Avam Kamarası’ndaki yenilgiyi beklemek amacıyla Mart ayında Finansal Hizmetler Faturası’nı rafa kaldırmıştı. Faturanın kalan aşamalarını henüz planlamamıştır.

Acreditus’un ekonomik baş danışmanı Moritz Kraemer, tasarının önümüzdeki iki yıl boyunca Brüksel ve Londra’nın mevcut eşdeğer AB kurallarını finansal hizmetler konusunda uygulayabilmesinde çok önemli olduğunu söyledi.

Kraemer, “Şimdi meclic provasındayken, bu tasarıyı 31 Ekim’den önce geçirmenin zamanı olmayacak. Bu nedenle Londra’nın işleyişi ve devam eden eşdeğerliği için bir şekilde meclise son vermeden önce meclise geçmeleri kritik öneme sahip. 31 Ekim veya 50. Madde’nin uzatılması gerçekleşir,” ifadelerini kullandı.

Aksi durumda Londra’nın aslında AB karşıtı bir belirsizlik ile çalışmaya başlayabileceğini söyleyen Kraemer, “Bu her iki taraf için de son derece zararlı ve rahatsız edici olurdu,” dedi.

Sermaye Piyasaları için Kötü

Sermaye Piyasaları için KötüKısa vadede Dijsselhof, İsviçre’de işlem gören hisse senetlerinin AB’de işlem görmesinin yasaklanmasının olumlu yönde etkilendiğini söyledi. İsviçre hükümeti, AB’nin denkliğinin geri çekilmesi durumunda geçisi nispeten sorunsuz olduğu için ülke pazarlarını korumak için tedbirler almıştı.

Ancak Dijsselhof, uzun vadede denklik düzenlemelerinin sona ermesinin sermaye piyasaları için iyi olmayacağını da sözlerine ekledi. Dijsselhof, “Açık, şeffaf pazarlar varsa farklı yargı alanlarında farklı platformlarda hisse alım satımı yapabiliyorsanız daha iyi olur ve şimdi durum böyle değil,” dedi.

Uzun vadede sermaye piyasaları için iyi olmadığını düşündüğünü söyleyen Dijsselhof, her yatırımcı ile ihraççı için ücretsiz ve erişilebilir olması gerektiğine dikkat çekti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum