Yatırım yapmaya başla!

AB’nin İran’a Yardım Etmesindeki Asıl Amaç “Doları Devre Dışı Bırakmak”

Avrupa Birliği, ABD'nin yaptırımlarına karşı İran'ın yanında yer almaya ve yeni bir ticari mekanizma kurmaya çalışıyor. Asıl amacın ise doları devre dışı bırakmak olduğu biliniyor. İşte konu hakkında detaylar;
AB’nin İran’a Yardım Etmesindeki Asıl Amaç “Doları Devre Dışı Bırakmak”

Avrupa Birliği, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ardından yeni bir ticari mekanizma üzerinde çalışmaya başlamıştı. Bu ticari mekanizma sayesinde İran’ın ABD’nin yaptırımlarını bertaraf etmesi bekleniyor. Oluşturulan mekanizmadaki asıl amacın ise tıpkı Euro’nun ortaya çıkışı gibi doların devre dışı bırakılması olarak biliniyor.

Yeni finansal ödeme mekanizması ile dolar devre dışı bırakılarak AB yasalarına göre İran ile ticaret yapılması hedefleniyor.

AB'nin İran Yardımları

Dolar devre dışı kaldığında, şirketlerin Avrupa Birliği yasalarına uygun olarak İran ile ticaret yapmaya devam etmesinin sağlanması, yeni finansal ödeme mekanizmasının esas amacını oluşturuyor. İran nükleer anlaşmasına taraf ülkelerin, üzerinde uzlaşı sağladıkları ödeme mekanizmasının tam olarak ne şekilde faaliyet göstereceği ise henüz net olarak bilinmiyor. Mekanizmaya ilişkin detayların teknik heyetin yürütmesi beklenen çalışmalar ile belirleneceği öngörülüyor.

Yeni ticaret mekanizmasının ABD’nin 4 Kasım’da İran’a yönelik uygulamaya koyacağı ikincil yaptırımlarından önce yürürlüğe girmesi bekleniyor.

ABD İkincil Yaptırımlar Gelmeden Sistem Başlayacak

İkincil yaptırımlardan önce gelecek yeni ticaret mekanizması ile birlikte İran’la ticaret yapmak isteyen diğer ülkelerin de kullanımına açık olması planlanıyor. İşleyişin ise bir Avrupa şirketinin İran’dan doğalgaz veya petrol satın almak istemesi durumunda doğrudan bunun ücretini, kurulacak özel maksatlı kuruma göndermesi sağlanacak. Mekanizmasının ise finansal işlemi yerine getirerek İran ile ticaret imkanı sağlaması hedefleniyor.

Mekanizmanın çalışması, ticari ile merkez bankalarını sistemin dışında bırakması ve ABD yaptırımından etkilenilmemesi şeklinde açıklanıyor.

Mekanizma ile ABD Yaptırımlarından Etkilenilmeyecek

Çalışma esası, ABD yaptırımlarından etkilenmeden, ticari ve merkez bankalarını sistemin dışında bırakarak İran ile ticaretin sürdürülmesi şeklinde özetleniyor. Diğer önemli konu ise mekanizmanın, dolar dışındaki küresel ekonomide öne çıkan Euro ve sterlin gibi para birimlerinin kullanılmasını öngörmesi olarak belirtiliyor. Doğal olarak Euro’nun ortaya çıkışındaki amaçlardan birini yerine getirmek için de bir adım atılmış olunuyor.

Mekanizmanın, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’nin kullandığı takas sistemine benzeyebileceği görüşleri ise tartışma yaratıyor.

Takas Sistemine Benzemesi Tartışılıyor

Sıkça tartışılan bu takas sisteminde para, taraflar arasında el değiştirmeden ve mekanizmadan geçerek Avrupa ürünlerinin İran petrolü ile takas edilmesini öngörüyor. Üzerinde tartışılan bir diğer konu ise İran’ın petrol ve doğal gazını önce Rusya’ya satması, Rusya’nın bu enerji kaynaklarını rafine edip Avrupa’ya iletmesi şeklinde açıklanıyor. Bu sistemde ise Avrupa şirketlerinin mal ve ürünlerini doğrudan İran’a gönderebileceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum