Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Liderlik Yarışını Kim Kazanırsa Kazansın Brexit Anlaşması Yeniden Müzakere Edilmeyecek

Lüksemburg Başbakanı, İngiltere'de liderlik yarışını kim kazanırsa kazansın, Brexit anlaşmasını yeniden müzakere etmeyeceğini söyledi.
İngiltere’de Liderlik Yarışını Kim Kazanırsa Kazansın Brexit Anlaşması Yeniden Müzakere Edilmeyecek
Yorum

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti, bir liderlik yarışına odaklandı. Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel gibi Avrupalı liderler ise İngiltere hükümetine blokun Brexit anlaşmasıyla ilgili müzakereleri yeniden açmayacağını sürekli hatırlatıyorlar. Bettel, verdiği demeçte, İngiltere’nin şu anda hangi yöne gideceğini bilmediklerini söyledi.

Beklemede olduklarını söyleyen Lüksemburg Başbakanı, İngiltere ile AB arasında bir anlaşma yapıldığını ve oylama beklediklerini belirtti.

Xavier Bettel Brexit YorumuBettel, “Şimdi hala bekliyoruz. İngiltere hükümeti ile AB arasında bir anlaşma yaptık ve hala Westminster’de oylamayı bekliyoruz. Anlaşma istemiyorum; ama anlaşmaya hazırız. İngiltere şu anda hangi yöne gideceğini bilmediğimiz bir durumda,” dedi.

Yine de kabul edilen Brexit anlaşması için kimseyi suçlamak için bir an almadığını söyleyen Bettel, lider değişikliğini İngiltere’nin durumunu değiştirmeyeceğini söyledi. Bettel, “Bu mümkün olan en iyi anlaşma ve müzakere için hiçbir kapı yok,” ifadelerini de sözlerine ekledi.

Theresa May’in Brüksel ile yaptığı Brexit anlaşması, İngiltere Parlamentosu’nda hiçbir şekilde net bir çoğunluğu alamadı.

Theresa May Çoğunluk AlamadıAnlaşma üç kez Avam Karaması’ndan geçemedi ve May, kendi partisinin baskısıyla karşı karşıya kaldı. Bunun sonucunda da May, yükselen istifa söylemlerine daha fazla dayanamadı ve 7 Haziran itibarıyla istifa edeceğini söyledi. İstifası geçen Cuma yürürlüğe giren May, yeni bir lider seçilene kadar başbakanlık görevini sürdürecek.

Şimdi İngiltere Muhafazakar Parti’de bir liderlik yarışı yaşanacak ve kazanan kişi, Theresa May’dan başbakanlık görevini devralacak. Kim başarılı olursa olsun, Brexit’in zehirli kadehiyle karşı karşıya kalacak. May, İngiltere’nin 31 Ekim’den bu yana bloktan ayrılmasının gecikmesine neden oldu. Ancak Muhazakar Parti’deki Brexit destekçileri süreci tamamlama konusunda endişeli.

Liderlik yarışı anketlerinde öne çıkan isim Boris Johnson olurken, anlaşmasız bir Brexit görmek istemediğini dile getirdi.

Boris Johnson Anlaşmasız Brexit YokAncak Johnson, İngiltere’nin bir tane için hazırlanmasının ve AB ile müzakere etmeye hazırlanmasının gerektiğine de dikkat çekti. AB ise anlaşmayı yeniden müzakere etmeye ya da daha fazla uzatma için 31 Ekim’e gelmeye istekli olmadığını belirtti. Bettel de bu görüşleri yeniden hatırlattı.

Bettel, “Ne için bir uzatma? Eğer anlaşma sadece bir uzatma içinse hayır, uzatma için bir nedene veya açık bir plana ihtiyacımız var. Onlar bir anlaşma yaptı, biz bunu Theresa May ile değil, İngiltere hükümeti ile imzaladık. Ve bu bir lideri değiştirdiğini için değil, o zaman yeni bir gecikmeye ihtiyacınız var demeliyiz,” dedi.

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, altı ay veya bir yıl içinde hala bir anlaşma olmadığı takdirde yine bir lider değişikliğine gidilip gecikme mi isteneceğini belirterek, yeni bir gecikme yapmayı kabul etmeyeceğini sert bir dille ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu