Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB ile Rusya Arasındaki Ticaret Hacmi 8 Yılın Zirvesine Çıktı

Son bir yıldır Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulayan AB, aynı dönemde Moskova ile yaptığı ticarette tarihi artış kaydetti.
AB ile Rusya Arasındaki Ticaret Hacmi 8 Yılın Zirvesine Çıktı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etme kararının ardından bir yıldır Moskova’ya ağır çaplı ekonomik yatırımlar uyguladığı mesajını dünya kamuoyuna verse de veriler aksini gösterdi. Rus mallarına ambargo uygulayan ancak enerji başta olmak üzere ithalatta Rusya’ya bağlı kalan AB’nin ticaret verilerinde ismi Moskova ile anıldı.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden hazırladığı habere göre AB ülkelerinin Rus pazarından mal ithalatı tarihi zirveye oturdu.

Rusya ve AB arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 258 milyar 600 milyon euro oldu. Böylece soğuk savaş halinde olan iki taraf, son 8 yılın ticaret hacmi rekorunu kırdı.

Rusya’nın AB’ye Yaptığı Mal İhracatı 10 Yıllık Zirveye Yakın

Eurostat’ın 2022 yılı verilerine göre Rusya’nın AB’ye yaptığı mal ihracatı geçen yıl dörtte bir oranında arttı.

Bu artışla birlikte Rusya, yaptırımların en ağır olduğu dönemde AB’ye 203 milyar 400 milyon euro değerinde mal ihraç etti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu rakamla birlikte Rusya, 2012 yılında görülen 203 milyar 600 milyon euroluk zirve rakama 10 yıl sonra tekrar yaklaşmış oldu.

AB’nin Rusya’ya Yaptığı Mal İhracatı Düşük Seviyelerde

Geçen yılın verilerine göre AB’nin Rusya’ya yaptığı mal ihracatı ise düştü. 2022’de AB ülkelerinden Rusya’ya ihracat 55 milyar 200 milyon euro oldu. Bu rakam 2005 yılından itibaren görülen en düşük seviye olarak kayda geçti.

AB’nin Rusya’ya yaptığı ihracatta düşüş olsa da ithalat rakamları yüksek seyrettiği için Rusya-AB ticareti, 2014 yılından bugüne en yüksek seviyede gerçekleşti.

Rusya-AB ticareti, geçen yıl yüzde 2,3 oranındaki büyümeyle 258 milyar 600 milyon euroya ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın