Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB ile ABD Arasında Rus Gazına Bağımlılığı Azaltacak Anlaşma

ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, enerji güvenliğini desteklemek için ortak bir görev gücü kurulduğunu duyurdular.
AB ile ABD Arasında Rus Gazına Bağımlılığı Azaltacak Anlaşma
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası, ABD ve Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırım kararları almıştı. Bu kararların başında ise Rusya’dan doğal gaz ve petrol alımının kısıtlaması geliyor.

Rusya dünyanın en büyük doğal gaz ve petrol ihracatçılarından biri konumunda. ABD, Rusya’dan petrol alımını durdurdu ancak AB cephesinden henüz böyle bir karar alınabilmiş değil.

Avrupa Birliği bugün itibariyle doğal gaz ithalatının yaklaşık yüzde 40’ını Rusya’dan sağlıyor. İhtiyacın yüzde 10’u ise yerli üretim ile karşılanıyor. AB böyle bir karar almamış olsa da, Rusya’ya olan bağımlılığı azaltacak bir adım attı. Birlik bu kapsamda ABD ile iş birliği içerisinde olacak.

AB 2027’de Rus Gazı İthalatını Durdurmayı Planlıyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa’nın Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını azaltmak için ortak görev gücü kurulduğunu duyurdu.

ABD ve AB’nin ortak açıklamasında, görev gücünün birincil hedeflerinin, LNG arzını iklim hedeflerine uygun olarak çeşitlendirmek ve doğal gaz talebini azaltmak olacağı belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden açıklamasında, “Bugün bu hedef için ortak bir oyun planı üzerinde anlaştık ve güvenli, temiz bir enerji geleceğine yönelik ilerlememizi hızlandırdık.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Komisyonu 2027 yılına kadar Rusya kaynaklı fosil yakıt kullanımını sona erdirmeyi planlıyor. Rusya geçtiğimiz günlerde dost olmayan ülkelere doğal gaz satışlarında ödemelerin ruble ile yapılacağını açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%