Paylaşım
in G+

AB Düzenleyicilerinden Google’a 1.49 Milyar Euro Ceza ile Üçüncü Darbe


 

Avrupa Komisyonu, Google'a online reklam alanındaki rekabeti bastırdığı için 1.49 milyar euro ceza verdi. Detaylar aşağıda;

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Google’ın online reklam sektöründeki rekabeti bastırdığı için 1.49 milyar euro (1.69 milyar dolar) ödemesi gerektiğini söyledi. Sonuçta Google ürünü AdSense, sektörü domine ediyordu ve rakip firmalar bu durumdan rahatsızdı.

Alphabet ise ürünün 2006’dan beri yürürlükte olduğunu iddia ederek teknoloji kullanımını savunuyordu. Öte yandan, Google’ın finansal sonuçları şirketin online reklam alanındaki baskınlığını açıkça kanıtlıyordu. Keza 2018’in dördüncü çeyreğinde Google’ın ana reklamcılık sektörünün geliri bir önceki çeyreğe göre yüzde 20 oranında artarak 32.6 milyar dolara yükselmişti.

Avrupa Komisyonu, Google’a reklam hizmeti AdSense’de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1.49 milyar euro ceza verdi.

AB Google’a 1.49 Milyar Euro Ceza Brüksel’de konuşan Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Google’ın rakiplerini çevrimiçi reklam pazarında adil bir şekilde rekabet edebilmelerinden ve kendilerini geliştirmelerinden alıkoyduğunu söyledi. Google’ın online arama reklamlarındaki üstünlüğünü artırdığını ve üçüncü taraf web sitelerine rekabet karşıtı sözleşme kısıtlamaları getirerek kendisini rekabetçi baskılardan koruduğunu vurgulayan Vestager, bunun AB antitröst kuralları altında yasa dışı olduğunu belirtti.

Google’ın Küresel İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kent Walker da yanıt olarak kısa bir açıklama yaptı.

Küresel İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kent Walker Yanıt“Sağlıklı, gelişen pazarların herkesin çıkarına olduğu konusunda her zaman hemfikiriz. Komisyonun kaygılarını ele almak için halihazırda ürünlerimizde çok çeşitli değişiklikler yaptık. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, Avrupa’daki rakiplere daha fazla görünürlük sağlamak için daha fazla güncelleme yapacağız.” dedi. Öyle ya da böyle Margrethe Vestager’in yeni açıklaması Brüksel’den Google’a gelen üçüncü antitröst para cezası oldu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında da düzenleyiciler, Android mobil işletim sisteminin üstünlüğünü kötüye kullandığı için Google’a 5 milyar dolar para cezası vermişlerdi.

AB Google’a 1.49 Milyar Euro Ceza ile Üçüncü DarbeCeza tüm dünyanın gündemini meşgul ederken Google’ın açıklamaları olayı daha da dikkat çekici hale getirmişti. Çünkü karara itiraz edeceğini duyuran Google, Android’in daha az değil daha fazla seçenek yarattığını savunmuştu. Güçlü ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatların yoğun rekabetin özellikleri olduğunu belirterek temyize gideceğini açıklayan Google, cezadan birkaç ay sonra da faturayı telefon üreticilerine keseceği yönünde haberlerle gündeme gelmişti.

2017’de de Avrupa Komisyonu tarafından arama sonuçlarını manipüle ettiği ve rekabet kurallarına uymadığı gerekçesiyle 2.7 milyar dolarlık cezaya çarptırılmıştı. Ancak o zaman da Google cezaya karşı geleceğini dile getirmiş, dev şirketin bu açıklaması akıllara Intel’in temyiz yoluyla antitröst cezasından kurtulmasını hatırlatmıştı. Nitekim benzer bir cezaya çarptırılan Intel, kararı bir üst mahkemeye taşıyarak 1.3 milyar dolarlık antitröst cezasından kurtulmuştu.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı