Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Filistin’e Yönelik Desteği Yeniden Devreye Sokuyor

AB, geçen yıl Filistin halkına destek için verdiği mali yardımı durdurmuştu. AB Komisyonu’ndan konu hakkında olumlu açıklama geldi.
AB, Filistin’e Yönelik Desteği Yeniden Devreye Sokuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Filistin hakkında alınan kararı duyurdu. Batı Şeria’ya yaptığı ziyarette Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ile bir araya gelen Leyen, kameraların karşısına geçerek, Avrupa Komisyonu’nun aldığı kararı açıkladı.

AB’nin Filistin’in en büyük bağışçısı olduğunu belirterek, yıllık olarak yaklaşık 600 milyon Euro destek sağladıklarını söyledi. 2021 yılında askıya alınan mali yardımlar hakkında açıklama yapan Leyen, “AB’nin Filistinliler için tahsis ettiği 2021 fonlarının şimdi hızla Filistin’e dağıtılabileceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Bu fonların en dezavantajlı olan kesimi desteklemesi, ekonomik fırsatlar için doğru koşulların yaratılmasına yardımcı olması açısından çok önemli olduğunun altını çizdi.

Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Muhammed Iştiyye ile Ramallah’ta olmanın güzel olduğunu, AB’nin Filistin halkının en büyük destekçisi olduğunu söyledi.

Temiz suya erişim, güvenilir enerji arzı ve gıda güvenliği dahil olmak üzere ekonomik ve sosyal kalkınmanın nasıl artırılacağını tartışacaklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

AB, 2021 Yılında Filistin’e Sunduğu Mali Desteği Askıya Almıştı

Söz konusu destek, 2022 yılının ilk yarısı için kamu çalışanlarının maaşlarını destekleyen fonları içeriyordu. AB içindeki bazı düzenlemelerden kaynaklı olarak bu fonlar askıya alınmıştı.

Geçtiğimiz Nisan ayında çıkan bir haberde ise AB’nin, Filistin’e verdiği mali desteğin devamı için eğitim müfredatının değişmesi şeklinde bir şart ortaya koyduğu iddia edildi.

Filistin, askıya alınan yardımın yeniden devreye sokulması için AB’ye baskı uygulamış ancak konu çözüme kavuşturulamadığı için beklemeye alınmıştı. Bugün ise askıya alınan mali desteğin yeniden dağıtılacağına dair haber resmen duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.