Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Düzensiz Göçe Karşı Yeni Eylem Planı Düzenledi

Avrupa Birliği, Batı Akdeniz ve Atlantik bölgesinden düzensiz çıkışların önlenmesi ve yasal göçün teşvik edilmesi için yeni bir plan sundu. İşte detaylar;
AB Düzensiz Göçe Karşı Yeni Eylem Planı Düzenledi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) tarafından Batı Akdeniz ve Atlantik bölgesindeki düzensiz çıkışların önlenmesi amacıyla yeni bir eylem planı sundu. Plan kapsamında, kaynak ülkelere dönüşlerin desteklenmesi ve yasal göçün teşvik edilmesi gibi unsurlar yer alıyor.

Bunların yanı sıra plan ile düzensiz çıkışların önlenmesinde AB, özellikle havayollarının göçmen taşımacılığı için kötüye kullanımını engellemeyi hedefliyor.

AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Planın insan kaçakçılığıyla mücadele, sınır yönetimi, kaynak ülkeye geri dönüş ve Avrupa iş gücü piyasasına erişim için yasal yolların bulunması olmak üzere 4 sütundan oluştuğunu bildirdi.

AB’nin planı Fas, Senegal, Moritanya ve Gambiya gibi ülkelerle ortaklık kurmayı amaçlıyor. Ayrıca plan AB üyesi ülkelerin söz konusu rota boyunca göç yönetimini güçlendirip, düzensiz çıkışları önleyerek hayat kurtarma operasyonlarına destek olmayı hedefliyor.

Plan, Yasal Göçü Özendirmeyi Hedefliyor

Kuzey Afrika ve Sahel ülkelerini geri dönüş, geri kabul ve yeniden entegrasyonu destekleme taahhüdü de sunan plan, işçi göçü ile yetenek ortaklıklarıyla yasal göçü özendirmeyi amaçlıyor.

GCM Yatırım Banner

Johansson’ın paylaştığı verilerde 2019’da Atlantik rotasından Kanarya Adaları’na giden göçmenlerin sayısı 3 binden azken, 2020’de bu rakamın yüzde 800 artışla 24 bine ulaştığı görüldü.

Bahsi geçen rakamın 2021 boyunca da aynı şekilde seyrettiğine işaret edilerek, 2022’de İspanya ve Fas’la kurulan ortaklık neticesinde bu sayının yüzde 50’lik düşüş yaşadığı belirtildi.

AB Komisyonu, AB’ye yapılan düzensiz göç kapsamında ticari ulaşım araçlarının kullanılmasına ilişkin de tedbir açıkladı.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde yeni eylem planlarının, 8-9 Haziran’da AB ülkelerinin içişleri bakanlarının yapacağı toplantıda ele alınacağını bildirdi.

AB, daha önce 2022’de 330 bin düzensiz girişin kaydedildiğini, bunun önceki yıla kıyasla yüzde 64’lük artış anlamına geldiğini vurgulanmıştı. Bu rakamınsa 2016’daki krizden bu yana en yüksek rakam olduğunu aktarılmıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.