Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Diplomatı: Veto Sonrası Rusya’nın Daimi Üyeliğini Sorguladı

Avrupa Birliği diplomatı, Rusya'nın veto kararı sonrası ülkenin daimi üyeliğini sorguladı. Uluslararası toplumu, ilgili kararı kabule çağırdı.
AB Diplomatı: Veto Sonrası Rusya’nın Daimi Üyeliğini Sorguladı
Yorum

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının kınanması tasarısı oyladı. Ancak ABD ve Güvenlik Konseyi’ndeki Avrupalı müttefiklerce hazırlanan tasarı Rusya tarafından veto edildi. Josep Borrell Fontelles, Rusya’nın veto kararına ilişkin açıklamasıyla dikkat çekti.

Ab Diplomatı Karara Karşı Çıktı!

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles, konuyla ilgili olarak bugün açıklama yaptı.

BM Güvenlik Konseyi’nin Çin, Hindistan ve BAE’nin önemli ölçüde çekimser kaldığı ve yalnızca Rusya’nın veto ettiği oylamanın, uluslararası toplumun haklı olabilecek reddini ve Rusya’nın daimi üye olarak sorumluluk ve yükümlülüklerini hiçe saydığını gösterdiğini söyledi. Şu ifadelerle devam etti:

“Tüm uluslararası toplumu, güçleri daha fazla birleştirmeye ve ilgili kararı BMGK’de kabul ederek Rusya’nın Ukrayna işgalinin sona ermesine yardım etmeye çağırıyorum. Rusya askeri saldırganlığını derhal durdurmalı veya uluslararası izolasyonla karşı karşıya kalmalı.”

Rusya Kınama Tasarısını Veto Etti

BMGK’nın 5 daimi üyesi (Rusya, Amerika, Fransa, İngiltere ve Çin), onaylamadıkları kararlar için veto yetkisine sahip. BMGK’da herhangi bir kararın çıkarılması için 5 daimi üyeden hiçbirinin itiraz etmemesi ve 15 toplam üyeden en az 9’nun onay vermesi gerekiyor.

Rusya’nın veto kararının yanında Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oylamada çekimser kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ilgili Güvenlik Konseyi’nin ardından yaptığı açıklamada amaca ulaşılamasa da pes edilmeyeceğini vurgularken şu ifadeleri kullandı:

“Birleşmiş Milletler, savaşı sona erdirmek için savaştan doğdu. Bugün bu amaca ulaşılamadı. Ama asla pes etmemeliyiz. Barışa bir şans daha vermeliyiz. Askerlerin kışlalarına geri dönmeleri gerekiyor. Liderlerin diyalog ve barış yoluna yönelmeleri gerekiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu