Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’de Dijital Euro Hazırlığı: Tarih Netleşiyor

Avrupa Birliği finans şefi, dijital euro sürecine dair açıklamalarda bulundu. Yasa tasarısı için 2023 yılını işaret etti. Detaylar geliyor…
AB’de Dijital Euro Hazırlığı: Tarih Netleşiyor
Yorum

Kripto paraların kullanım alanlarının genişlemesi, CBDC’lere yönelik çalışmaların da yoğunlaşmasına neden oluyor. Avrupa Birliği’nin bir süredir digital euro üzerinde araştırmalar yaptığı biliniyor.

Komisyondan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi ve ilgili yasa tasarısının 2023’te masaya geleceği bildirildi. AB finans şefi Mairead McGuinness, dijital euro mevzuatının değerlendime aşamasında olduğunu söyledi.

McGuinness, 2023’ün başlarında dijital euroyu masaya yatırmayı hedeflediklerini belirtti. Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro için bir süredir denemeler gerçekleştiriyor. Sürecin planlandığı gibi ilerlemesi halinde 2025 yılına kadar ihraç edilmesi düşünülüyor.

CBDC’lere artan ilgi, yerel para birimlerinin kripto varlıkların artan popülaritesinden olumsuz etkilenme olasılığına karşın artıyor. ECB Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta Kasım’da dijital euronun yasal hale geleceğini ve doğru olmamakla beraber bunu yapmaları gerektiğini söylemişti.

Devletlerin CBDC faaliyetlerinin ne derece destek bulacağı belirsizliğini koruyor. Bu alanda Çin’in dijital yuan sürecinin diğer çalışmalardan bir adım önde olduğu biliniyor. Ülke CBDC alanında sürekli ve önemli atılımlar gerçekleştirerek, diğer ülkeleri geride bıraktı. bıraktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%