Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB: Çin’in Güvenilirliği ve İtibarı Tehlikede

AB-Çin Zirvesi sonrası açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen, Çin ile olan ticaret hacmine değinerek, savaştaki tutumunun sonuçlarını ele aldı.
AB: Çin’in Güvenilirliği ve İtibarı Tehlikede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Gertrud von der Leyen, Avrupa Birliği – Çin Zirvesi basın toplantısında konuştu. Konuşmaya AB Konseyi Başkanı Charles Michel de eşlik etti.

Zirve öncesinde yapılan açıklamada “Zirvenin ana odak noktası, Ukrayna’daki savaş, uluslararası toplumun Ukrayna’yı desteklemek için katılımı, Rusya’nın saldırganlığının neden olduğu dramatik insani kriz, uluslararası düzen için istikrarsızlaştırıcı doğası ve doğal küresel etkisi olacak” bilgisine yer verildi.

Çin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak özel bir sorumluluğa sahip olduğu belirtilirken, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği söylendi.

Zirvenin konusu Ukrayna savaşında, Çin’in Rusya’ya verdiği destek oldu.
Avrupa Birliği – Çin Zirvesi
Kaynak: Twitter

Leyen, Çin’in AB ile günlük 2 milyar Euro ticaret hacmi olduğunu hatırlatarak, uzun vadeli yatırımlarda güvenliğinin ve itibarının tehlikede olduğunun altını çizdi.

Savaşın uzamasının ve dünya ekonomisinin daha fazla bozulmasının kimsenin çıkarına olmadığını belirten Leyen, önemli sorunların devam ettiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Çin’in Litvanya’ya karşı haksız ticaret önlemlerini durdurması, Avrupa Parlamentosu üyelerine yönelik yaptırımları kaldırması, özellikle Sincan’da olmak üzere insan ve işçi haklarına ilişkin küresel endişeleri ele alması gerektiğini ifade etti.

İklim konusunda da yapıcı iş birliğine devam ettiklerini, fosil yakıtlardaki yüksek fiyatların yenilenebilir kaynaklara ve karbonsuzlaştırmaya doğru ilerlemeye teşvik ettiğini açıkladı.

Covid-19 aşılaması konusunda AB’nin dünyanın önde geleni olduğunu belirterek, Çin’e 1,2 milyar doz mRNA aşısı ihraç ettiklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.