Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB/Borrell: Rus Halkına Karşı Bir Tavrımız Yok

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’ya ve Rus halkına karşı savaşmadıklarını sadece Putin’i zayıflatmak istediklerini söyledi.
AB/Borrell: Rus Halkına Karşı Bir Tavrımız Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna-Rusya Savaşı’na ilişkin olarak Euronews’e konuştu. Savaşın Birleşmiş Milletler Antlaşması’nı ilgilendiren, devletlerin halklarının egemenliğiyle ilgili ve komşularını ezip geçmek için güç kullanmayarak sınırlara saygı duymakla ilgili bir sorun olduğunu ifade etti.

“Rusya’ya karşı savaşmıyoruz. Ukrayna’yı savunuyoruz. Ve Ukrayna’yı savunmak hukuka dayalı uluslararası düzeni savunmak anlamına geliyor.” diyen Borrell, bu savaşın bir rejimle, siyasi bir sistemle ve kişiyle alakalı olduğunu söyledi.

Rusya ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında ayrım yapılması gerektiğine dikkat çeken AB yetkilisi, Rus halkına karşı bir tavırları olmadığını belirtti.

Konuşmasında “Bu bir kişinin savaşı. Dolayısıyla evet, Putin’i zayıflatmak istiyoruz ancak Rus halkını tarihin sınırlarına itmek istemiyoruz. Öyle ya da böyle Avrupa’da barışçıl bir çözümün ve barışçıl bir güvenlik sisteminin bir parçası olmalılar.” sözleriyle devam etti.

Rusya’nın Siber Saldırısı Avrupa’nın Güvenliği için Tehlike

AB adına konuşan Borrell, Rusya’nın Ukrayna’ya siber saldırı düzenlemesini kınadıklarını ve bu adımlarla KA-SAT uydu ağını hedef aldığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa ve Akdeniz bölgesine uydu internet hizmeti sağlayan ağa yönelik saldırının Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’taki saldırısından 1 saat önce başladığını söyledi.

AB ülkelerinin de saldırıdan etkilendiğini ve bunun Avrupa güvenliğini tehlikeye sokacak sistemik bir güvenlik tehlikesi oluşturabileceğini sözlerine ekledi.

Saldırılardan bu yana Doğu ve Orta Avrupa bölgelerine internet hizmetlerinde kesintiler olduğunu, Almanya’daki 5 bin 800 rüzgar türbinini kontrol eden modemlerin bağlantısının kesildiğini ve diğer bazı ülkelerde de sorunlar yaşandığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.