Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Benzinli ve Dizel Arabaların Yasaklanacağı Tarihi Verdi

AB ülkeleri tarafından 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli binek otomobillerin satışının yasaklanması onaylandı. Detaylar haberin içerisinde;
AB Benzinli ve Dizel Arabaların Yasaklanacağı Tarihi Verdi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel motora sahip yeni otomobillerin satışını dair yasaklama girişimine onay verildi. AB Konseyi tarafından otomobillere ve hafif ticari taşıtlara katı karbon emisyon standartlarına getirilmesini kapsayan yasanın onaylandığı duyuruldu.

Söz konusu yasanın üye ülkeler tarafından onaylandığı bildirildi. Yasaya göre otomobil üreticileri 2035 yılına kadar karbon emisyonunu araçlarda sıfırlayacak.

Böylelikle AB ülkelerinde bahsi geçen tarihten itibaren karbon salan benzinli ve dizel dahil içten yanmalı motora sahip otomobil satılmayacak.

Tüm bunlara ek olarak 2030 yılı emisyon düşürme hedefinin de bildirildiği açıklamada, hedefin otomobiller için yüzde 55, kamyonetler içinse yüzde 50 olduğuna dikkat çekildi.

Yasaya, Almanya Dahil Bir Grup Ülke Tarafından Karşı Çıkıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda geçen ay kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkeler tarafından resmen onaylanması bekleniyordu.

GCM Yatırım Banner

Yasanın onaylandığı kaydedilirken Almanya’nın da yer aldığı bir grup AB üyesi ülke tarafından düzenlemeye karşı çıkıldığı da bildirildi.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Almanya’nın yasayı desteklemek için AB’nin e-yakıt olarak bilinen, yenilenebilir enerji ve havadaki karbondioksiti yakalamayla üretilen sentetik yakıtlara muafiyet getirilmesini istediğini anımsattı.

Konuyla ilgili AB Komisyonu ile Almanya arasında yapılan müzakereler sonucunda uzlaşının sağlandığı vurgulandı.

Ayrıca AA tarafından Almanya’nın sentetik yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı konusunda AB’den güvence aldığı da hatırlatıldı.

2035 yılından itibaren benzinli ve dizel motora sahip yeni otomobillerin satışının yasaklanmasını kapsayan yasanın, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe gireceği söylendi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.